20.11.2010r. Finał XVII Regionalnego Konkursu Literackiego „Ze Śląskiem na ty”

Do konkursu zgłoszono 217 prac, które oceniano w czterech kategoriach wiekowych:

– uczniowie klas I-IV szkół podstawowych (42 prace)

– uczniowie klas V-VI szkół podstawowych (95 prac)

– uczniowie gimnazjów (44 prace)

– uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i osoby dorosłe (36 prac)

Jury konkursu pracowało w składzie:

– prof. dr hab. Bogusław Wyderka – przewodniczący

– Jan Goczoł – członek jury

– Piotr Badura – członek jury

Wyniki konkursu:

I kategoria wiekowa

I nagroda

Marta Wacławczyk z Publicznej Szkoły Podstawowej w Otmicach za pracę “Cugym do miasta czyli ło banie w Łotmicach” (opiekunka: Marianna Gordzielik)

II nagroda

Julia Matuszek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kamieniu Śląskim za pracę “O mojym ołpie Antku” (opiekunka: Danuta Wojtyra)

III nagroda

Marcel Skrzypiec z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kup za pracę “Łod cepa do kómbajna” (opiekunka: Katarzyna Sowa)

wyróżnienia

– Vivien Klimek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rozwadzy za pracę “Graczki w piołsku” (opiekunka: Urszula Oleksin)

– Mateusz Meissner z Publicznej Szkoły Podstawowej w Długomiłowicach za pracę “Droga do mojego domu” (opiekunka: Jolanta Pałka)

– Agnieszka Kruppa z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadłubie za pracę “Moja historia – po śląsku” (opiekunka: Alina Koj)

– Nikola Koch z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pokrzywnicy za pracę “Ślonsky hobby” (opiekunka: Katarzyna Damrat)

– Karol Golec z Publicznej Szkoły Podstawowej w Staniszczach Małych – Spóroku za pracę “Dzieci wrzdycki lubiom sie bawić” (opiekunka: Agnieszka Jańczak)

II kategoria wiekowa

I nagroda

Michał Koszek z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Opolu za pracę “Ćyńskie zycie w dobrobycie” (opiekunka: Barbara Stężowska)

II nagrody

Natałia Orlik z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łubnianach za pracę “Moja łojcowizna i jej plac na Łopolskim Ślonsku” (opiekunka: Jolanta Begińska)

Jakub Malij z PSP z Oddziałami Sportowymi w Dobrzeniu Wielkim za pracę “Moja prababcia skarbnicą wiedzy o Śląsku” (opiekun: Stanisław Janczy)

III nagrody

Rafał i Łukasz Świtała z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kup za pracę “Jak to w nasyj wsi na zniwniołku było” (opiekunka: Katarzyna Sowa)

Szymon Mrozek z ZGSP w Pawłowiczkach za pracę “Jak se bajtle bawieły kiej nie boło komputera” (opiekunki: Mirosława Petryszyn, Jolanta Jaracz)

wyróżnienia

– Michaela Placzek z Szkoły Podstawowej nr 1 w Głogówku za pracę “Wspomnienia” (opiekunka: Barbara Przybylska)

– Emilia Strzelczyk z Publicznej Szkoły Podstawowej w Piotrówce za pracę “Mój dóm moje szczynściy” (opiekunka: Urszula Staś-Bożek)

– Dorota Cieśla z ZGSP w Pawłowiczkach za pracę “Momy doma wiely skarb! Mój ołpa i ołma sto talyntów mają!” (opiekunka: Mirosława Petryszyn, Jolanta Jaracz)

– Paulina Puchała z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zębowicach za pracę “O tygliku i Josefie, co sie łokraś nie doł” (opiekunka: Barbara Puchała)

III kategoria wiekowa

I nagroda

Michaela Warzecha z Publicznego Gimnazjum w Zdzieszowicach za pracę “O dołwnyj i dzisiejszyj kobiycie” (opiekunka: Barbara Kulig)

II nagroda

Aleksandra Wolarz z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Żędowicach za pracę “Jak ołpa Gerhacik zostoł strażakiem” (opiekunka: Jolanta Baron)

III nagroda

Agnieszka Mazur z ZSP nr 3 w Dębskiej Kuźni za pracę “Kościoły Gminy Chrząstowice” (opiekunka: Jolanta Gawlyta)

wyróżnienia

– Christina Skrzypiec z Zespołu Szkół w Chróścicach za pracę “Cy ktoś dzsiej jescy wierzi w zabobuny, babołki i inne straszydła?” (opiekunka: Katarzyna Dróżdż)

– Martina Waleska z Publicznego Gimnazjum w Biadaczu za pracę “Jak nasa ołma piyrwej ludziom móciła” (opiekunka: Magdalena Bednarska)

– Kamil Wencel z Publicznego Gimnazjum w Komprachcicach za pracę “W co wierzyli ludzie na Ślonsku Łopolskym” (opiekunka: Liliana Wencel)

– Paweł Biwo z Zespołu Szkolno-Gimn. w Żędowicach za pracę “Rok ciynżkiej pracy go-spodarza downymi maszynami rolniczymi łopedziany” (opiekunka: Anita Stachowska)

– Julia John z Publ. Gim. w Zdzieszowicach za pracę “Z łóbory na poński stół… czyli ło tym jak piyrwy masło, maślonka a kejzy se robiyło”  (opiekun: Ireneusz Babilec)

– Regina Warmuz z Publicznego Gimnazjum w Dobrodzieniu za pracę “Moja familija łod stycznia do grudnia” (opiekun: Andrzej Kniejski)

– Anna Woszek z Zespołu Szkół w Ozimku za pracę “W poszukiwaniu szczęścia – historia rodzinna” (opiekunka: Beata Gawlik)

IV kategoria wiekowa

I nagroda

Barbara Przybylska z Głogówka za pracę “Śmiertko, Śmiertko przidź wartko”

II nagrody

Aniela Raszka z Grudyni Wielkiej za pracę “O zmartwychwstałym kościółku w Rozwadzy”

Renata Polak z Leśnicy za pracę “Czas leci jak ślepy”

III nagroda

Krystyna Popanda z Płużnicy Wielkiej za prace “Szkoła życioł” i “Rodzinne Gniołzdo”

wyróżnienia

– Żaneta Jurczyk z Zespołu Szkół nr 1 w Kędzierzynie Koźlu za pracę “Moja droga na keri mieszko” (opiekunka: Hanna Hnaupek-Cała)

– Ewelina Urbaś z Zespołu Szkół nr 1 w Kędzierzynie Koźlu za pracę “W ślonskyj kuchni”

– Anna Klotka z Biadacza za pracę “Jakejch to poznołwała nołstarsego Ślonzołka”

– Iwona Pluskota z Publicznej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Dobrzeniu Małym za pracę “Co ta nasa Łodra znacuła piyrwy” (opiekunka: Małgorzata Krok)

– Liliana Wencel z Ochódz za pracę “Łobrołzki z dołwnych dni”

PODZIĘKOWANIA dla:

Honorowego  gospodarza Konkursu: Wójta Gminy Łubniany – Dietera Wystuba

Pani profesor dr hab. Doroty Simonides

Pani mgr Haliny BilikOpolskiego Kuratora Oświaty

za objęcie honorowego patronatu nad konkursem

Pani profesor Teresy Smolińskiej

Jurorów:

Prof. Bogusława Wyderki

Jana Goczoła

Piotra Badury


Sponsorów:

Marszałka Województwa Opolskiego

Starosty Powiatu Opolskiego

Wójta Gminy Łubniany

Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Łubnianach

Muzeum Wsi Opolskiej

Stowarzyszenia Twórców Ludowych

Antoniego Wróbla – ZOFMAR

Andrzeja Wodnickiego  – piekarnia Wodnicki

Piotra Cieślika – ECOKOM

Mieczysława Tyniora – BERPOL

Bernarda Czoka – AUTOCZOK

Antoniego Piechoty – IMEX PIECHOTA

Andrzeja Palta – usługi ppoż.

Jerzego Świeca – REMAL

Jana Skucika – STEGU

Jerzego Spisly  – J&S EUROTECH

Krystiana  Tront  – Zakład Blacharstwa Samochodowego

Krzysztofa  Marsolka – MARCOM

Zdjęcia z imprezy można zobaczyć w galerii oraz na stronie internetowej:

http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=196