Filia w Jełowej

ul. Oleska 2a, Jełowa, 46 – 024 Łubniany, tel. kontaktowy 77/ 421 11 54
Animator i bibliotekarz: mgr Agnieszka Nalichowska
Pon. 10:00 – 16:00, Wt. 11:00 – 17:00, Śr. 10:00 – 16:00, Czw. 11:00 – 17:00, Pt. 10:00 – 16:00

NOWOŚCI WYDAWNICZE W JEŁOWEJ:

 

W czwartek odbyło się spotkanie informacyjne i prezentacja książek wydanych przez Łubniański Ośrodek Kultury. Publikacja „Obrazy i słowa o gminie Łubniany”, czyli próba monografii historyczno-kulturowej cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród czytelników i użytkowników filii w Jełowej. Podobnie jak cztery tomy ks. „Ze Śląskiem na ty” zawierających nagrodzone prace Regionalnego Konkursu Literackiego o tej samej nazwie, który w tym roku obchodzi swoje 25-lecie.

W kwietniu w poniedziałki i w środy odbywają się spotkania z seniorami p.t. „Na tapecie…”. Poruszane są różne tematy od zdrowej żywności, przygotowania potraw oraz zioła w domowym ogrodzie począwszy aż po tradycję i zwyczaje oraz obyczaje życia codziennego i jakie miejsca warto zwiedzać w Polsce. Z uczestnikami spotkań wykonujemy również różnego rodzaju rękodzieło oraz rozwiązujemy rebusy lub inne łamigłówki.  

W poniedziałki i w środy w filii bibliotecznej w Jełowej o godz. 10.00 odbywają się spotkania dla osób pow. 60 r.ż. – mieszkańców gminy Łubniany,  organizowane w ramach „projektu pn. „Stworzenie kompleksowego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, w tym osób starszych w Gminie Łubniany” nr RPOP.08.01.00-16-0009/16-01 współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020.”

W kwietniu spotkania zostały wyznaczone na: 06.04. (pt.), 11.04 (śr.), 16.04 (pn.), 18.04 (śr.), 23.04 (pn.) od godz. 10:00.

We wtorek 27-go marca br. – wyjątkowe odwiedziny w filii, czyli pierwsza wizyta Pań z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, odnośnie konkursu ogłoszonego przez WBP.

W pierwszy dzień wiosny – 21 marca,  filię odwiedziły Panie z przedszkolakami z Publicznego Przedszkola. Dzieci przyszły z przygotowanym przez siebie gaikiem zwiastującym nadejście wiosny.

 Wśrodę 14-go marca odbyło się spotkanie dla seniorów pn.” 60 twarzy seniora”, które miało na celu odpowiedzieć na pytania, m.in. jakie choroby można wyczytać z twarzy. Dodatkowo był pokaz  odnośnie innych zmian w wyglądzie, czyli jak twarz się zmienia po zabiegach kosmetycznych, a tym samym wygląd po  zmianie fryzury.

W dwa poniedziałki: 5-go i 19-go marca filię odwiedzili uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej. Pani Beata Urbanek jest opiekunem tej grupy wolontariuszy. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniach z seniorami, podczas których pomogli Paniom przy zdobieniu jajek wielkanocnych.

W środę 7-go marca w przeddzień Dnia Kobiet odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „portret mówiony”. Gościem tego spotkania była pani Urszula Marcinkowska – mieszkanka Jełowej. Pani Urszula jest niezwykle ciekawą osobą, bardzo zaangażowaną, działa m.in. w Parafialnym Zespole CARITAS. Serdeczne podziękowania dla pani Uli za interesującą rozmowę, ciekawe opowieści oraz przedstawienie wyjątkowych i znaczących chwil w życiu.

W piątek 9-go lutego br. dzieci z Publicznego Przedszkola w Jełowej odwiedziły filię biblioteczną w Jełowej. Tematem pierwszego spotkania były baśnie i bajki, które były czytane podczas spotkania. Dzieci otrzymały zakładki wykonane przez panią z biblioteki, przygotowany był również poczęstunek. W piątek 2-go marca odbył się poranek literacki z poczęstunkiem dla przedszkolaków, którego tematem były wiersze, zaprezentowane na spotkaniu wraz z nowościami zakupionymi dla biblioteki.

W niedzielę 7-go stycznia br. odbyła się pierwsza impreza w nowo wyremontowanej filii bibliotecznej w Jełowej. Był to poczęstunek dla wykonawców, którzy wystąpili na Koncercie Noworocznym, dorocznie organizowanym przez Łubniański Ośrodek Kultury. W tym  roku koncert odbył się w kościele p.w. św. Bartłomieja w Jełowej. Do filii na poczęstunek przybyło ponad pięćdziesiąt osób.  Organizatorzy przygotowali pączki i kawę oraz herbatę.