Połowa wakacji za nami.

Połowa okresu wakacyjnego za nami. W miesiącu lipcu dzieci brały udział w wielu atrakcjach organizowanych podczas zajęć w 3 filiach bibliotecznych naszej gminy oraz w wycieczce na „Florydę”. Poniżej krótka relacja z poszczególnych wydarzeń.

11 lipca dzieci z całej gminy miały możliwość uczestniczenia w „Pikniku na Florydzie” organizowanego przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz I Brzeski Pułk Saperów. Uczestnicy mimo kiepsko zapowiadającej się pogody byli w pozytywnych nastrojach. Dzieci miały okazję zobaczyć pojazdy wojskowe od zewnątrz jak również od wewnątrz, główną atrakcja była przejażdżka amfibią. Poza tym każdy mógł z bliska pooglądać broń, i spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. Pod względem sprawnościowym, również można było się sprawdzić w trakcie pokonywania przeszkód. Około godz. 12:00 była przerwa obiadowa, gdzie na każdego czekała pyszna wojskowa grochówka. Na koniec czekała ochłoda w Aguaparku w Brzegu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniach 9- 27 lipca od poniedziałku do piątku w godz. 10-13 odbywały się zajęcia wakacyjne w bibliotece. Spotkania cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Dzieci brały udział w wielu grach, zabawach, pracach plastycznych. Stworzyły swoje własne: karty do gry w „Piotrusia”, makiety oraz postacie z bajek, figurki z zimnej porcelany, obrazy na szkle, instrumenty muzyczne, opowiadania itp. Uczestnicy zajęć wzięli również udział w grze terenowej „podchody” oraz warsztatach cyrkowych prowadzonych przez półfinalistę progamu „Mam Talent” Krzysztofa Riewolda, podczas których każdy mógł sprobować żonglerki, jazdy na bicyklu itp.

Cieszymy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i oczywiście zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez bibliotekę.

Wakacyjne spotkania 2018 w bibliotece, Filii – Brynica rownież dobiegły końca. Naszych najmłodszych czytelników zaprosiliśmy na dwa tygodnie dobrej zabawy, miło spędzonego czasu oraz mnóstwa atrakcji, które dla nich przygotowaliśmy. W spotkaniach tych uczestniczyła grupa dzieci od 4 do 11 lat. Wszystkie spotkania były związane z zajęciami plastycznymi. Wakacje te były wypełnione różnymi formami zabawy. Biblioteka na czas wakacji stała się kolorową bajkową krainą.

 

 

 

 

 

Od 9-go do 20-go lipca odbyły się w ramach wakacji spotkania dla dzieci w wieku szkolnym w filii bibliotecznej w Jełowej. W programie była sztuka origami, gry planszowe, rebusy, kalambury, kolorowanki oraz wakacyjna akcja: „moje hobby – co lubię robić”, czyli wszystko na temat ulubionych czynności i pasji uczestników spotkań. Filia biblioteczna zaangażowana była również w zabawę przygotowaną przez organizatorów półkolonii , odbywających się w Szkole Publicznej w Jełowej. W dniu, w którym odbyła się akcja, uczestnicy półkolonii odwiedzili punkt biblioteczny, gdzie po rozwiązaniu zadania, otrzymali dalsze instrukcje i podpowiedzi prowadzące do rozwikłania zagadki.

Wizyta w Arstein

W dniach 20-23 lipca liczna delegacja z Gminy Łubniany przebywała w odwiedzinach z okazji obchodów jubileuszu 25 – lecia partnerstwa w gminie Arnstein.

Tym razem był to wyjazd liczniejszą grupą, poza osobami dorosłymi reprezentującymi naszą gminę, do Arnstein pojechała również młodzież. Grupa piłkarzy z Soccer College Łubniany oraz mażoretki z grupy Efekt działające przy ŁOK. W piątek wszyscy zostali miło przywitani przez przedstawicieli naszej zaprzyjaźnionej niemieckiej gminy, natomiast w sobotę od samego rano uczestniczyli w wielu ciekawych atrakcjach. Młodzież mogła sprawdzić swoje umiejętności przy pokonywaniu trasy w parku linowym, natomiast reszta delegacji została oprowadzona spacerem po okolicznym terenie. W trakcie pobytu było również zwiedzanie pobliskiej miejscowości Würzburg.

Podczas wizyty obecni burmistrzowie Anna Stolz i Krystian Baldy potwierdzili partnerstwo podpisując zaktualizowany dokument.

Natomiast piłkarze z naszej gminy rozegrali towarzyski mecz z piłkarzami Gminy Arnstein w miejscowości Gänheim, wynik zakończył się remisem 1-1. Podczas meczu oprawę taneczną zapewniły mażoretki z grupy Efekt, które rozgrzewały publiczność zgromadzoną na trybunach.

W ciągu 25 lat partnerstwa rozwinęła się serdeczna przyjaźń między obiema społecznościami, która jest nieustannie kultywowana. Podczas wszystkich wizyt Arnstein, nasze delegacje doświadczyły wyjątkowego ciepła i gościnności.

We wrześniu tego roku delegacja Arnstein przyjedzie do Łubnian na Święto Dziękczynienia.

Wizyta naszych mażoretek w Niemczech

W gazecie Main-Post ukazał się artykuł o wizycie naszych mażoretek w Niemczech.

Cały artykuł można przeczytać tutaj: https://www.mainpost.de/regional/main-spessart/Polnische-Majoretten-bereichern-Vereinsjubilaeum;art772,10018135

25 lat partnerstwa

W gazecie Main-Post ukazał się artykuł o 25-leciu partnerstwa gmin Arnstein i Łubniany.

Cały artykuł można przeczytać tutaj: https://www.mainpost.de/regional/main-spessart/Das-Pflaenzchen-ist-zum-Baum-geworden;art772,10017031

Sukces Triolek w Śląskim Śpiewaniu

Zespół wokalny Triolki z PSP w Luboszycach nie pierwszy raz stawał w szranki konkursowe Regionalnego Przeglądu Pieśni im. prof. A. Dygacza „Śląskie Śpiewanie”. W tegorocznej XXV, jubileuszowej, edycji zdobył III miejsce w swojej kategorii. Zważywszy na to, że była to najliczniej oblegana kategoria, tak wysokie miejsce tym bardziej cieszy. Dzieci, uczniowie klas II – VI, zaśpiewały piękną łubniańską gwarą balladę o niewidomym  łowcarysku, który w cudowny sposób, za sprawą Paniynki Maryji,  odzyskał wzrok oraz żartobliwą piosenkę o łozpustnym (niegrzecznym) koziołecku .

Nie był to jedyny luboszycki akcent w „Śląskim Śpiewaniu”. Do finału Przeglądu w Koszęcinie zakwalifikował się również (podczas eliminacji rejonowych dla województwa opolskiego) zespół Musica Viva, wielokrotnie nagradzany we wcześniejszych latach. W jego skład wchodzą uczniowie klas gimnazjalnych (niegdyś Publiczne Gimnazjum w Biadaczu) PSP w Luboszycach. Obydwa zespoły przygotowała Gabriela Dworakowska.

Cieszy fakt, iż z łubniańskiego etapu rejonowego jeszcze jeden wykonawca zdobył wysokie, III miejsce. Solistka  Maria Nalewaja wykonała dwie pieśni : Zytko, mojy zytko oraz Ej, Jaśku, Jaśku cołrne łocka mołs. Pieśni ciekawie zabrzmiały w aranżacji na saksofon (Maria), skrzypce (G. Dworakowska) i akordeon (Maksymilian, brat Marii). Maria reprezentowała Łubniański Ośrodek Kultury a przygotowała ją instruktorka muzyki, Gabriela Dworakowska.

Pierwszy tydzień zajęć wakacyjnych za nami

Od 9 lipca w dwóch filiach bibliotecznych odbywają się zajęcia wakacyjne dla dzieci.

W filii bibliotecznej w Luboszycach dzieci uczestniczyły w wielu zabawach i grach integracyjnych, tworzyły własne opowiadania, brały udział w konkursach plastycznych. W bieżacym tygodniu również czeka na nich wiele ciekawych atrakcji.

 

 

 

 

 

 

 

 

11 lipca dzieci z całej gminy miały możliwość uczestniczenia w „Pikniku na Florydzie” organizowanego przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz I Brzeski Pułk Saperów.

 

 

Koncert Studia Instrumentalnego

 

 

 

 

 

W sobotę 23 czerwca 2018 r. odbył się w Łubnianach koncert Studia Instrumentalnego. Uczniowie przygotowani przez instruktorów: Gabrielę Dworakowską, Małgorzatę Rędzińską, Jolantę Kansy-Budzicz, Justynę Konik, Artura Kansego-Budzicz i Krystiana Czecha zaprezentowali swoje umiejętności gry na różnych instrumentach. Można było usłyszeć grających na pianinie, flecie poprzecznym, klarnecie, akordeonie, saksofonie. Oprócz uczniów studia gościnnie wystąpili też wychowankowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu, którzy swoją przygodę z muzyką rozpoczynali kiedyś w Łubnianach.

Koncert przebiegł w miłej atmosferze, a występujący zaprezentowali różnorodne utwory.

(tekst: Justyna Konik)

„Szlakiem Rud Żelaza” – relacja

 

 

 

 

 

 

 

17 czerwca odbyła się kolejna edycja rajdu „Szlakiem Rud Żelaza” organizowana przez Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica.

W rajdzie wzięło udział 200 uczestników, a każdy z nich miał do wyboru jedną z 4 tras: dwie rowerowe, pieszą i biegową.

Najliczniejsza okazała się grupa rowerowa, której trasa obejmowała 30 km.

Uczestnikami były osoby w każdym wieku, najmłodszy rowerzysta, który samodzielnie przejechał trasę miał 5 lat.

Od godz. 17:00 wszyscy mogli wziąć udział w Pikniku zorganizowanym przy Centrum Rekreacyjno Sportowym na ulicy Ks. Klimasa, podczas którego było wiele zabaw, konkursów oraz występów muzycznych. Impreza nie mogła się odbyć bez tradycyjnego konkursu „Rzut rudą” o puchary Wójtów Gminy Łubniany i Murów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadanie jest zrealizowane w ramach projektu grantowego OFERTY SPĘDZANIA WOLNEGO CZASU  i jest finansowane z środków PROW  na lata 2014-2020.

 

 

Dni Amatorskiego Ruchu Artystycznego – relacja

Każdego roku czerwiec rozpoczynamy świętem poświęconym artystom. Jest to tzw. DARA czyli Dni Amatorskiego Ruchu Artystycznego.  W tym roku wydarzenia były poświęcone przed wszystkim działaniom promującym czytelnictwo.

Obchody DARA  trwaly od 5 do 9 czerwca. W pierwszym dniu  odbyło się spotkanie autorskie z  łubniańską pisarka i dziennikarka Radia Opole panią Teresą Zielińską, która opowiedziała o swojej najnowszej książce „(O)polskie Antypody”. Autorka opisała w niej dzieje Polaków, którzy wyemigrowali do Australii i Nowej Zelandii. Spotkanie uatrakcyjnił występ zespołu muzyki ludowej – Silesia.

W kolejnych dniach w ramach DARA odbył się m. in. rajd pod hasłem „Odjazdowy Bibliotekarz”. To wydarzenie podczas, którego bibliotekarze i czytelnicy z Łubnian, Jełowej, Luboszyc wsiedli na rowery i spotkali się w Studzionce, wraz z czytelnikami z Publicznej Biblioteki z Murowa i jej filii.  Poza poczęstunkiem uczestnicy rajdu mogli wziąć udział w boocrosingu. Pani Janina Gędźba opowiedziała wszystkim historię studzionki a  Pan Krystian Czech zagrał na klarnecie i wspólnie ze wszystkimi zaśpiewał kilka utworów religijnych. W imprezie wzięło udział prawie 50 osób.

Siódmego czerwca bibliotekarki z Jełowej oraz Luboszyc – w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” odwiedziły najbliższe przedszkola, gdzie czytały maluchom lektury. Kolejną akcją promującą czytelnictwo wśród dzieci była ogólnopolska akcja „Jak nie czytam jak czytam”, podczas której Gminna Biblioteka Publiczna w Łubnianach wraz z uczniami z PSP w Łubnianach wzięła udział w pobijaniu rekordu w ilości osób czytających, już wkrótce dowiemy się czy zeszłoroczny rekord udało się pobić.

Podsumowaniem DARA była Noc Bibliotek. Dzieci poza nocowaniem w Filii Bibliotecznej w Luboszycach, wzięły udział w grach i zabawach związanych z czytelnictwem oraz zobaczyły film pt. Tarapaty.

Sukcesy naszych tancerzy

Kolejny sukces naszych tancerzy, tym razem na Wojewódzkim Festiwalu Szkolnych Zespołów Tanecznych FANTAN 2018 w Opolu.

Zespół Prima Dance zajął I miejsce w kategorii Widowisko taneczne w kat. klas 0-3.

W choreografii ( twórca: Patrycja Karolonek) „Alicja w krainie czarów”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Natomiast zespół STEP zajął II miejsce również w kategorii Widowisko taneczne w kat. klas 4-6

W choreografii (twórca: Patrycja Karolonek, Ekaterina Shalaeva) „Maska”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Młodym tancerzom gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy.