18 marca godz. 12.30 „Kraków – królewskie miasto”, Biblioteka w Jełowej

Zebranym przytoczono fragmenty hejnału, czyli pobudki z książki Bronisława Hejduka “Legendy i opowieści o Krakowie”.

… „Hejnał czyli pobudka”

„Wszyscy znają hejnał z wieży Mariackiej wygrywany przez strażaka na cztery strony świata. Wszyscy znają legendę, że to strzała tatarska, gdy Tatarzy nagle napadli na miasto, przerwała melodię, bo utkwiła trębaczowi w gardle. Stąd hejnał urywa się, melodia nie ma zakończenia. I tak już pozostało do dzisiaj na pamiątkę”.

Kraków stał się stolicą Polski za panowania króla Kazimierza Odnowiciela.  (w latach 1038-1058r.) W 1257 roku otrzymuje przywilej lokacyjny z rąk księcia Bolesława Wstydliwego. Do roku 1609 jest stolicą Polsk, to jest do momentu przeniesienia przez króla Zygmunta III Waza do Warszawy. Pomimo przeniesienia stolicy do Warszawy nadal w katedrze wawelskiej odbywają się koronacje królewskie, pogrzeby. Na Wawelu pozostał również skarbiec koronny i archiwum. Kraków to miasto, które jest skarbnicą narodowej kultury. Wynika to z tego, że jest tam dużo pięknych zabytków. Kraków jest miastem na miarę światową, jeśli chodzi o naukę i kulturę.

 

Zebranym na spotkaniu przedstawiono piękne i niepowtarzalne zabytki Krakowa: Kościół Mariacki z przepięknym ołtarzem Wita Stwosza, Wawel, Barbakan, Sukiennice, Bramę Floriańską, Kościół św. Piotra i Pawła, Kościół św. Wojciecha, św. Idziego.

Na koniec bibliotekarka przygotowała poczęstunek „po Krakowsku” w skład którego wchodziły: kromki chleba z krakowską kiełbasą, precelki krakowskie, paluszki krakowskie, tatarki krakowskie. Puste talerzyki świadczyły o tym, ze przyjęcie było udane.

Anna Kulik

 

Skip to content