Polsko-niemiecko-francusko-włoska wymiana młodzieży

BIrDs- Bosting Intercultural Dialogues   –   23-30 lipca 2011

Uczestnicy wymiany:

Dominika Fleszar , Marta Giza , Dagmara Palt, Marta Zawada, Violetta Lempik, Aleksandra Warzyc, Nicole Kalina , Paweł Żaba

Opiekunowie grupy:

Adam Żołądź – PG Biadacz

Teresa Warzyc – ŁOK Łubniany

 

22 lipca o godz. 14:00 wyruszyliśmy autokarem z bardzo deszczowego Opola. Pełni nadziei na słońce i dobrą zabawę dotarliśmy rano do Wenecji . Tam czekał na nas organizator Lorenzo Maresio –bardzo miły i przystojny Włoch. Lorenzo  przywiózł nas do Riese Pio X – małej wioski  (wyglądem przypominającej  miasteczko), gdzie spędziliśmy tydzień.

Po zakwaterowaniu pierwsi  przywitali uczestnicy z Włoch oraz organizatorzy wymiany – Rossella Cendron, Lorenzo  oraz animator wymiany  Gianandrea Salvestrin.

W oczekiwaniu na przyjazd Niemców i Francuzów grupa zabrała nas do uroczego miasteczka Asolo położonego na wysokim wzgórzu. Wspinając się, podziwialiśmy piękne widoki na góry i oliwkowe sady. Wieczorem, kiedy dotarli już wszyscy spotkaliśmy się na wspólnej kolacji.

Niedziela –rano  nasza polska grupa dzień zaczęła od  Mszy Św. w pobliskim kościółku. Po śniadaniu rozpoczęły się pierwsze  zajęcia. Przez sześć dni mieliśmy okazję poznać i przekazać  nasze wiadomości, opinie i obawy na temat  każdego kraju. Działając i mieszkając w grupach wielonarodowych budowaliśmy dialog kulturowy i społeczny, pozbywając się uprzedzeń i stereotypów.

 

Ważnym elementem tych spotkań była tez komunikacja w języku angielskim, co motywowało wszystkich do używania i nauki języka. Jak co roku organizowano wieczory narodowe. I tak wieczorem włoskim rozpoczęli gospodarze.

Włosi w uroczy sposób przedstawili nam swój kraj, nauczyli nas ludowej pieśni i poczęstowali miejscowymi wyrobami – Tiramisu (pochodzi z Treviso), kiełbasą domowej produkcji oraz lekkim trunkiem Spritz.

Całość dopełniła zabawa –loteria Tombola i wiele ciekawych upominków dla grających.

Drugi wieczór należał do Francji –  bardzo aktywny sportowo i artystycznie. Poznaliśmy francuską wersję „Kaczuszek” oraz zabawy regionalne. Poczęstowali nas tradycyjnie naleśnikami z karmelem, ciastem, kiełbasą oraz  lekkim winem  jabłkowym z okolic Caen.

Następny wieczór przygotowali Niemcy. Wieczór był jednym wielkim quizem narodowym. Były tańce i piosenki. Poczęstunkiem były tradycyjne żelki Haribo, czekoladki , ciasto oraz piwo (bezalkoholowe).

Ostatnim wieczorem był wieczór polski. Przybliżyliśmy wszystkim nasz kraj, jego tradycje oraz znane potrawy. Były zabawy i wróżby andrzejkowe. Poczęstunkiem były polskie cukierki, owoce oraz pyszny kompot ze śliwek.

Najciekawszym przerywnikiem zajęć była wycieczka do Wenecji. Tam podzieleni na grupy szukaliśmy wyznaczonych miejsc robiąc śmieszne fotki. Pobyt we Włoszech dostarczył nam wiele wspaniałych wrażeń . Poznaliśmy wiele ciekawych ludzi i miejsc. Nauczyliśmy się robić prawdziwe tiramisu, pastę (makaron) i sos. Kuchnia włoska była wyśmienita.

Z naszej strony serdecznie dziękujemy organizatorom wymiany – ze strony Włoch Provincii di Treviso z Rossellą Cendron na czele oraz z naszej strony Łubniańskiemu Ośrodkowi Działalności Kulturalnej oraz Publicznemu Gimnazjum w Biadaczu.

Przyszłoroczna Międzynarodowa Wymiana Młodzieży odbędzie się w Polsce i głównym jej organizatorem będzie Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej.

 

 Teresa Warzyc