“Należy się rozwijać umysłowo oraz fizycznie” – spotkanie 30 września

W piątek 30 września w ramach „Portretu mówionego” odbyło się spotkanie z Aleksandrem Kluską – kulturystą, które zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Łubnianach. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łubnianach mogli posłuchać ciekawej historii życiowej Aleksandra Kluski.

Aleksander Kuska obecnie jest  mieszkańcem Łubnian i znanym kulturystą. Był wielokrotnym medalistą MP w kulturystyce mężczyzn.  W 1981 roku w Lubinie w kategorii 168 cm zdobył III miejsce, a w 1982 roku w Ostrołęce w kategorii 70 kg otrzymał II miejsce.
Kulturysta został również wyróżniony w kulturystyce weteranów starszych open.

Jak powiedział uczniom, ważne jest by młody człowiek rozwijał się umysłowo, ale równie ważny jest rozwój fizyczny oraz dbanie o kondycję, regularne ćwiczenia i samodyscyplina.

Zainteresowanie tą szczególną dziedziną sportową zaczęło się od słynnego w latach 60-tych dwutygodnika „Sport dla Wszystkich”, którego redaktorem naczelnym był Stanisław Zakrzewski. Aleksander Kluska z wielką uwagą i zainteresowaniem czytał to, co napisał twórca polskie kulturystyki, pierwszy propagator kulturystki w Polsce.

To pismo dla kulturystów zawierało opisy sportów siłowych oraz kultu sprawności fizycznej, fascynacją i  estetyczną stroną wyglądu ludzkiej sylwetki sięgającą swoimi korzeniami do starożytności, o czym świadczą rzeźby różnych postaci, charakteryzujące się harmonijnie zbudowaną, atletyczną sylwetką. Kulturystyka fascynuje wszechstronnością oddziaływania na organizm ludzki, jednocześnie uważana za świetny sposób na podniesienie ogólnej zdrowotności społeczeństwa.

Pod koniec spotkania każdy uczeń ustawił się w kolejce, aby dostać autograf kulturysty z Łubnian. Dziękujemy bardzo za uczestnictwo w spotkaniu, a panu Aleksandrowi Klusce za ciekawy wykład.

Skip to content