“Żyć jak w dzień świętego Mikołaja, wierząc, że każdy kolejny dzień jest prezentem…”

Łubniański Ośrodek Kultury skierował prośbę do św. Mikołaja, aby w tym roku 6 grudnia zaszczycił swoją obecnością dzieciaki z przdszkoli w Łubnianach i w Dąbrówce Łubniańskiej oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Łubnianach. Dziękujemy św. Mikołajowi, że odwiedził te placówki z koszem pełnym cukierków. Okazało się ze pojazd św. Mikołaja odmówił posługi, zatem w zastępstwie z Mikołajem pojechał Pan Czesław Bodzianny z Dąbrówki Łubniańskiej ze swoimi reniferkami. W następnym roku zaprosimy św. Mikołaja do innych miejsc naszej gminy, jak co roku.

 

Święty Mikołaj – (Father Christmas – Anglia, Santa Claus – USA, Babbo Natale – Włochy, Heilige Nicolaus – Niemcy) – postać baśniowa starszego mężczyzny z białą brodą, ubranego w czerwony strój. Według legendy rozdaje dzieciom prezenty w czasie Bożego Narodzenia, w Polsce 6 grudnia. Czemu akurat ten dzień? Jako wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry.

Porusza się saniami ciągniętymi przez wierne renifery. Mówi się, że zamieszkuje Laponię, i biegun północny, gdzie Elfy pomagają mu przy prezentach.

Święty Mikołaj obecnie jest traktowany bardzo komercyjnie. Od razu kojarzy się z czerwonym dziadkiem, który rozdaje prezenty.

 

Postać Świętego Mikołaja jest nieodłącznym elementem wszelkich reklam, promocji nawet już w listopadzie. Wielkie koncerny doskonale wypromowały tę postać i już nikomu nie kojarzy się ona ze świętym Mikołajem biskupem, tylko z prezentami.