“Muzyka jest najwyższą mową ludzkości (…) wyrażającą wszystkie uczucia, na które słów nie znamy” – Z. Krasiński

Łubniański Ośrodek Kultury jak co roku zorganizował Koncert Noworoczny, tym razem 8 stycznia b.r. w kościele p.w. św. Antoniego w Luboszycach.

Współorganizatorem koncertu była Pani Aniela Smolnik – sołtys Luboszyc oraz Rada Sołecka i Rada Parafialna, gospodarzem koncertu był proboszcz ks. Marian Obruśnik, a honorowy patronat objął Pan Krystian Baldy – wójt gminy Łubniany.

Podczas koncertu wystąpił zespół Musica Viva z PG w Biadaczu pod kierunkiem Gabrieli Dworakowskiej z kolędami “Oj Maluśki” i “Przybieżeli do Betlejem”. Anna Malek przygotowała uczniów studia wokalnego działającego przy ŁOK:

Katrinę Jendro

Milenę Krzyścin i Julię Buchta

oraz Aleksandrę Warzyc

 

Po raz pierwszy wystąpił kwintet instruktorów, czyli: Gabriela Dworakowska na skrzypcach, Jolanta Kansy Budzicz na fortepianie, Artur Kansy Budzicz na akordeonie, Jerzy Czech na klarnecie oraz Krystian Czech również na klarnecie. Kwintet zagrał na instrumentach utwory “Rondo B-dur” – Jean Philippe Rameau oraz “Ding Dong! Merrily on High” – XVI-wieczną kolędę angielską.

Zespół Pieśni Ludowej “Silesia” wystąpił z kolędami: “Mizerna cicha”, “Anioł pasterzom mówił” oraz “Nowy Rok bieży”.

Na zakończenie koncertu chór “Cantilene” pod kierunkiem Joanny Dudy – Kot zaśpiewał:                                        

Wolfganga Amadeusza Mozarta – “Ave Verum  Corpus”, Jana Sebastiana Bacha– “Przy Twoim żłóbku stoję dziś”, “Bracia, patrzcie jeno”, “Gdy śliczna Panna”, “Coraz to dalej” – pastorałkę, “O, mili Królowie”, “Heidschi bum baedtschi bum bum” (austriacka melodia ludowa), “Ło śpis Bartek” – pastorałkę góralską.

Uroczyste wydarzenie zakończyło się poczęstunkiem przygotowanym przez współorganizatorów oraz losowaniem upominków.

Dziękujemy za liczny udział oraz za pomoc w organizowaniu zacnego przedsięwzięcia kulturalnego.

Na kolejny Koncert Noworoczny zapraszamy za rok!

Fotografie udostępnił Stanisław Błachowicz, można je zamówić pod numerem telefonu: 509 317 363

Więcej zdjęć z koncertu w zakładce GALERIA.

 

Kilka słów o wykonawcach…

 

Chór „Cantilene”

Prowadzony przez Joannę Dudę-Kot liczy obecnie 38 osób. Chór uświetnia najczęściej odbywające się na terenie gminy uroczystości kościelne i świeckie. W 2009 roku śpiewał w jednej z hamburskich parafii w Niemczech. Do występów poza granicami kraju należy miasto Arnstein (Bawaria), leżące w Dolnej Frankonii w Niemczech. W listopadzie ubiegłego roku chór zajął III miejsce podczas przeglądu Chórów Mniejszości Niemieckiej w Walcach.

 

Zespół Śląskiej Pieśni Ludowej „Silesia”                  

Repertuar Zespołu obejmuje stare śląskie pieśni ludowe, do dziś żywotne w starszym pokoleniu autochtonicznych mieszkańców tego nadodrzańskiego regionu. Członkowie zespołu to: Krystian Czech, Gabriela Dworakowska, Barbara Wysocka oraz Rajmund Szymaniec. Współczesne, nowe aranżacje tych pieśni sprawiają, iż brzmią one pięknie i czysto, stosownie dla odbiorcy XXI wieku. Poza pieśniami ludowymi zespół wykonuje również kolędy i pastorałki. Zespół koncertował w kraju i za granicą,  m. in. na Węgrzech, w Czechach, na Litwie,
w Niemczech, Rosji, USA i we Francji. Solistki zespołu są również laureatkami „Szansy na Sukces”.

 

Zespół muzyczny „Musica Viva”

Zespół działa od 1999 roku pod kierunkiem Gabrieli Dworakowskiej, zaś w jego skład wchodzą uczniowie Publicznego Gimnazjum w Biadaczu. Do największych sukcesów Zespołu należą przede wszystkim: trzykrotne wyróżnienie w Międzygimnazjalnym Konkursie Pieśni Patriotycznej w Opolu, III miejsce w  Konkursie Kolęd „Hej, kolęda, kolęda” w Komprachcicach, wyróżnienie w Konkursie Kolęd w Języku Niemieckim w Komprachcicach i Opolu.

 

Anna Malek

Studentka Akademii Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Prowadzi Studio Wokalne przy Łubniańskim Ośrodku Kultury. Od kilku lat współpracuje z OPOLE GOSPEL CHOIR.

Na zdjęciu uczennice studia wokalnego, działającego przy ŁOK,

które prowadzi Anna Malek.