Otwarcie wystawy rodziny Trąbczyńskich – 26.04.2013r.

P1110685P1110660W piątek podczas zorganizowanej przez Łubniański Ośrodek Kultury wystawy rozpoczął się cykl spotkań organizowanych w ramach imprez kulturalnych pod nazwą SENIORIADA, mających na celu skierowanie ciekawej oferty kulturalnej dla seniorów i nie tylko.


P1110648P1110692Tym razem swoją twórczość artystyczną przekazywaną pokoleniowo pokazała rodzina Trąbczyńskich z Dąbrówki Łubniańskiej, czyli Ewa, Barbara i mama Anna. Każda z Pań specjalizuje się w innej dziedzinie sztuki użytkowej, ale każda wykonuje swoje dzieła z sercem i w skupieniu. Rodzina Trąbczyńskich jest rzadkim zjawiskiem. Wszyscy w niej tworzą i biorą czynny udział w życiu kulturalnym opolskiego regionu. Każdy członek tej rodziny ma na swym koncie wystawy, nagrody i wyróżnienia. Wnętrze domu rodziny Trąbczyńskich zdobią  rzeźby, malowidła i inne arcydzieła tych Pań oraz pamiątki wykonane jeszcze przez zmarłego ojca i męża – Konstantego Trąbczyńskiego. P1110699P1110701Na zakończenie uczestniczki spotkania wzięły udział w warsztatach origami, które poprowadziła Janina Gędźba – pisarka i hobbystyczna twórczyni z Łubnian. Dziełem końcowym był koszyczek. Serdecznie zapraszamy do udziału w ciekawych spotkaniach organizowanych dla seniorów i nie tylko, bo dla wszystkich zaciekawionych kolejnymi tematami spotkań.

P1110690P1110643Kilka słów o rodzinie artystów (więcej o osiągnięciach członków rodziny w zakładce Kolorowa Jaskinia):

“Rodzina Trąbczyńskich to ludzie ogarnięci ogromną pasją twórczą,którą przez wiele lat pielęgnują, tworząc sztukę z serca, o wysokich walorach artystycznych.

To niezwykłe, aby wszyscy z tej rodziny tak kochali sztukę, zasilając prawdziwym entuzjazmem kulturę krajową i regionalną.

P1110629P1110658Nieżyjący już pan Trąbczyński, jego żona Anna i ich dzieci to artyści pełni radości tworzenia, czy to rzeźba, obraz, haft, koronka, czy porcelana malowana ręcznie, kroszonki, grafiki.

Całokształt ich wspólnych dokonań dobrze przedstawia tę pasję. Na przestrzeni czasu od lat 70-tych do dziś trwa ich miłość do sztuki, zobrazowana wystawami i nagrodami.

P1110708P1110710Pan Trąbczyński wykonał między innymi nietypowy komplet szachów. 32 figury półtorametrowej wysokości, rzeźbione unikalnie przez 5 miesięcy zostały przekazane gospodarzom Opola jako prezent od rzemieślników w ramach 33 rocznicy wyzwolenia.

Jego rzeźby najczęściej o tematyce człowieka przy pracy są arcydziełami sztuki ludowej i artystycznej.

P1110720P1110735Miał prawdziwych fanów swego stylu rzeźbiarskiego, polskich i zagranicznych.

Jest wpisany w rejestr Twórców Ludowych.

Pani Anna malowała porcelanę zbierając pochwały zarządu Cepelii. Także haftuje obrazy i serwety. Robi kroszonki nagradzane wyróżnieniami na konkursach. Przez 10 lat współpracowała z zespołem pieśni i tańca ludowego ”Osowiec”, robiąc czepki i wianki za co otrzymała podziękowanie od kierownika osowieckiego Domu Kultury.

P1110630P1110631Jest wpisana w rejestr Twórców Ludowych.

Pani Barbara zbierała nagrody za pięknie wykonane gobeliny i kilimy na wystawach. Także za piękne malowanie ręczne porcelany i zdobienie kroszonek.

Jest to do dziś jej pasją. Wysoką estetyką  malowania kompozycji kwiatowych na porcelanie wzbudziła zainteresowanie tak odległego kraju jakim jest Japonia. W wyniku tego zainteresowania wzięła nieodpłatnie w 2009 roku udział w filmie z cyklu ”Koleją po Europie”, który ma 30 mln widzów.

P1110632P1110633Ta niespodziewana możliwość promowania porcelany opolskiej w Japonii sprawiła jej radość.

Jest wpisana w rejestr Twórców Ludowych.

Pani Ewa wystawia swoje rzeźby i grafiki tworzone z potrzeby ducha. Prowadzi także z pasją pracownię plastyczną proponując kursy na temat różnych dziedzin uprawiania sztuki oraz różnych technik plastycznych. Wystawia także prace wykonane przez uczestników zajęć w pracowni.

Takie rodzinne zjednoczenie artystycznych pasji nieczęsto się zdarza. Prawdziwy ewenement kulturowy

 

Skip to content