Jubileusz XX-lecia Parnerstwa Gmin – 9-12.05.2013r.

001W 1993 roku władze miejscowości Łubniany i Arnstein postanowiły założyć więź partnerstwa między tymi gminami. W czwartek  w Arnstein rozpoczęły się uroczyste obchody XX-lecia partnerstwa pomiędzy Łubnianami a Arnstein.

Jubileusz dwudziestolecia partnerstwa gmin: Łubniany i Arnstein stwarza okazję, aby przywołać kilka ważnych  wydarzeń, które doprowadziły do spotkania. W tej sprawie przełomem  w powojennej  historii końca XX wieku jest rok 1989. Przemiany polityczne w Europie środkowej tamtego czasu doprowadziły do obalenia „żelaznej kurtyny”, dzielącej Stary Kontynent. Upada „mur berliński”, jednoczą się dwa kraje niemieckie.  W Polsce kończy się stary porządek polityczny i zaczyna funkcjonować nowe demokratyczne Państwo. Ta nowopowstała struktura daje  początek nowej ery zarówno dla Polski, jak i Niemiec. W skutek tych przemian powstają między innymi gminne samorządy, w których do władzy dochodzą wybrani w wolnych wyborach przedstawiciele naszej gminnej społeczności.  

W drugim roku istnienia samorządów, a więc w 1992 r. szukając środków finansowych na rozwój zaniedbanej infrastruktury komunalnej dotarliśmy w Warszawie do Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej. Tam otrzymano informację, że uzyskanie wsparcia finansowego uwarunkowane jest posiadaniem partnerstwa z gminą niemiecką.

Znając prawie wszystkie Landy niemieckie, najbardziej podobała się Bawaria.

Dotarliśmy więc do kilku bawarskich powiatów, między innymi do Rady Powiatu w Karl-

stadt, gdzie wice starostą był Pan Roland Metz  – Burmistrz Arnstein. To właśnie Pan Metz zainteresował się gminą łubniańską i długo nie zwlekając, bo już  w styczniu 1993 roku wybrał się na rekonesans do Łubnian. Przez Czechy, Kudowę Zdrój, pokonując ok. 500 km, dotarli do Łubnian ze swoim Sekretarzem Panem Bittnerem. Obejrzeli sołectwa gminy Łubniany, Urząd Gminy. W trakcie kolacji, obok stojących jeszcze choinek Bożonarodzeniowych, poruszono wiele istotnych problemów komunalnych

i spraw z życia codziennego mieszkańców. Spotkania były owocne i przyjacielskie.

Rewizytę, w składzie Przewodniczący Rady Gminy – Joachim  Barczyk, Wójt – Dieter  Wystub, z-ca Wójta – Karol Grzesik i Sekretarz – Jerzy  Musiał, złożyli w marcu, w dniu św. Józefa. Delegacja z Łubnian obejrzała sołectwa Miasta i Gminy Arnstein, także sam Urząd. Poznali wówczas także zastępców Burmistrza: Margarete Weinand oraz Huberta Sauera, a także opiekunkę od spraw partnerstwa – przemiłą Marion Schmidt.

W wyniku dwóch spotkań, jakie miały  miejsce  w Polsce i w Niemczech, zapadły dalsze decyzje. Już w maju 1993 r., z okazji Bürgerfestu w Arnstein możliwe było podpisanie dwujęzycznej umowy partnerskiej. Ten dokument pozwolił na pierwszą poważną inwestycję, mianowicie wybudowanie stacji wodociągowej NIVA w Kobylnie. W tamtych czasach wsparcie finansowe ze strony Niemiec na budowę tej stacji stanowiło 10% całego budżetu gminy Łubniany. Podpisanie aktu partnerskiego umożliwiło ponadto  współpracę na płaszczyźnie społeczno-kulturalnej. Od tego czasu, corocznie dochodziło do wymiany grup. Każdy przyjazd  wzbogacał uroczystości z udziałem wspaniałych orkiestr dętych. Zawiązywały się liczne i piękne znajomości i przyjaźnie między rodzinami. Z rozrzewnieniem wspomina się między innymi nazwiska:  Rosi i Joachima Strobel, Matusik, Willert, Sauer, Winkler, Hotzda, Henning, Fischer, Zuckviel,Scheuring, Wecklein, Laudersack, Roll i znanych często tylko z imienia: Ula, Alfred, Rudi, Georg i wielu innych. Można się nawet  pochwalić dwoma  związkami małżeńskimi,  mieszkanek z Brynicy (Magdy Moch – z Martinem Weismanem i Izabeli Moch – Mathiasem Fullem), mieszkających obecnie w Altbesingen.  Zawsze mile wspomina się uroczystości Buergerfestów a nawet spotkania z partnerami francuskimi z Miasta Cancale – ze śp. Merem Pichot i jego ostrygami /muszlami/. Ważną część współpracy stanowiły coroczne spotkania i wymiany grup młodzieżowych. Te spotkania wzajemnie wzbogacają wiedzę o nowe doświadczenia.

W ciągu trwania partnerstwa nastąpiła kolejna zmiana, burmistrzem została Pani Linda Plappert Metz i Z-cą Erwin Feser.  Odeszła Marion, przyszła Nathine Wecklein.

W Arnstein nadano jednej z ulic nazwę naszej miejscowości. W gminie Łubniany – w Brynicy nadano nazwę: „Plac Arnstein”, na którym w roku 1994 burmistrzowie Roland Metz i Dieter Wystub zasadzili pamiątkowe drzewo, które rośnie do dziś i przypomina tamto wydarzenie.  Obie partnerskie gminy starają się aby dalsza współpraca była równie owocna jak dotychczasowa.