TYDZIEŃ BIBLIOTEK – 8-15.05.2014

img_5816 (Kopiowanie)img_5862 (Kopiowanie)W dniach 8-15 maja odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji obchodów „Tygodnia Bibliotek” –  promocji czytelnictwa i bibliotek W tym roku hasłem przewodnim było: „Czytanie łączy pokolenia”. Ma on na celu podkreślanie roli bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką. GBP w Łubnianach jaki i jej Filia Biblioteczna w Brynicy przygotowały swój plan imprez towarzyszących obchodom Tygodnia Bibliotek.

Pierwszy dzień obchodów (8 maja) została otwarta wystawa prac pani Sabiny Patrzek mieszkanki Brynicy. Na wernisażu pojawiło się wielu gości .

12 maja  uczestniczyliśmy w wydarzeniu „Cała Polska czyta dzieciom”. W tym roku odwiedziliśmy Publiczne Przedszkole w Łubnianach. Tego samego dnia  Gminną Bibliotekę  odwiedziła grupa przedszkolaków z Oddziału Przedszkolnego w Kolanowicach wraz z paniami Teresą Michtą i Nikolą Kobzik.

Tematem spotkania było zapoznanie się z biblioteką i jej zbiorami, a także jej znaczeniem i działalnością . Dzieci dowiedziały się także jakie książki są dostępne w bibliotece , jakie są zasady korzystania z księgozbioru i wypożyczania książek. Zadawały bardzo dużo pytań dotyczących biblioteki i pracy w niej. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało od bibliotekarek coś słodkiego.

14 maja (środa) odbyło się po raz pierwszy w bibliotece w Brynicy  spotkanie pt.: „Z Kawą nad Książką” – porozmawiajmy o nowościach. Spotkanie ma charakter bardzo luźny i będzie odbywać się cyklicznie. Było filozoficznie, czasami było kontrowersyjnie, ale było miło i wesoło. Wspólnie wybieraliśmy ciekawą książkę a następnie, po jej przeczytaniu na spotkaniu przy kawie ją opowiadaliśmy.
… rozmawialiśmy o wszystkim co nasunęła nam na myśl przeczytana książka… o bohaterach, o ich losach, o przełożeniu fabuły na nasze własne życie, o emocjach, o relacjach, o wspomnieniach…

 

Zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek nastąpiło 15 maja w GBP Łubnianach. Odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu Recytatorskiego zatytułowanego „Zielenią zaprószone”.

Laureatami konkursu w pierwszej kategorii zostali:

I miejsce – Ewa Archacka (PSP w Łubnianach), Zuzanna Król (PSP w Łubnianach)

II miejsce – Zuzanna Trzeciak (PSP w Jełowej)

III miejsce – Wiktoria Bacajewska (PSP w Łubnianach), Wanessa Sowa (PSP w Łubgnianach), Martyna Tront (PSP w Brynicy), Emilia Glados (PSP w Brynicy), Kinga Medelnik (PSP w Brynicy), Jagoda Żelasko (PSP w Brynicy), Julia Czech (PSP w Brynicy)

Wyróżnienia: Sara Maruszczyk (PSP w Luboszycach), Weronika Borowska (PSP w Brynicy), Jakub Orziński (PSP w Luboszycach), Justyna Narowska (PSP w Brynicy), Mirella Müller (PSP w Brynicy), Wiktoria Grzesik (PSP w Jełowej), Michaela Kochanek (PSP w Jełowej), Kamila Makiolczyk (PSP w Luboszycach), Szymon Jendryca (PSP w Brynicy), Mateusz Wiesner (PSP w Brynicy)

 

Laureatami konkursu w drugiej kategorii zostali:

I miejsce – Milena Krzyścin (PSP w Brynicy)

II miejsce – Jennifer Bujalla (PSP w Luboszycach), Nikola Prudel (PSP w Luboszycach), Natalia Rataj (PSP w Jełowej), Natalia Szala (PSP w Jełowej)

III miejsce – Dominik Ciernia (PSP w Brynicy), Iwona Pogrzeba (PSP w Brynicy), Mateusz Barszcz (PSP w Jełowej)

Wyróżnienia: Dawid Wiench (PSP w Luboszycach), Mateusz Passon (PSP w Luboszycach), Grzegorz Gallus (PSP w Brynicy), Żaneta Sznapka (PSP w Brynicy), Jakub Nanko (PSP w Brynicy), Zuzanna Mikoś (PSP w Brynicy), Natalia Kiel (PSP w Brynicy), Katrina Jendro (PSP w Brynicy), Angelika Datko (PSP w Jełowej), Emilia Setnicka (PSP w Jełowej), Piotr Wierszak (PSP w Luboszycach ), Aleks Sorowka (PSP w Luboszycach), Wiktoria Merc (PSP w Luboszycach), Wojciech Kotula (PSP w Brynicy), Hanna Niedworok (PSP w Brynicy), Sandra Ciernia (PSP w Brynicy), Viktoria Wieczorek (PSP w Brynicy), Daniel Hadryś (PSP w Brynicy), Magdalena Młynarczyk (PSP w Brynicy)

Komisję konkursową tworzyły: Janina Gędźba – poetka, twórczyni, Helena Kobzik – emerytowana polonistka i Urszula Polok – bibliotekarka.

Aneta Sowa i Urszula Polok

Skip to content