W tonacji Śląska

10 grudnia 2016 w Filharmonii Opolskiej odbył się koncert “W tonacji Śląska”.

Czym jest, prowokujące być może swym tytułem, niniejsze przedsięwzięcie? Najogólniej mówiąc jego ideą jest popularyzowanie i upowszechnianie śląskich pieśni i muzyki ludowej. Pomysłodawcą, głównym organizatorem i koordynatorem jest Łubniański Ośrodek Kultury, znany w regionie z realizacji podobnych tego typu inicjatyw, jak: Regionalny Konkurs Literacki „Ze Śląskiem na ty”, „Śląskie śpiewanie im prof. Adolfa Dygacza, którego jest współorganizatorem, czy działalność Ludowego Zespołu Pieśni Ludowej „Silesia”. Do udziału w projekcie zaproszono zawodowych muzyków, miłośników folkloru, jak i amatorów – laureatów różnego rodzaju przeglądów i festiwali. Dzisiejszy koncert jest więc zwieńczeniem realizowanych w tym roku różnorodnych działań w tym zakresie.

Jaki cel nam przyświeca? Muzyka ludowa Śląska, jak zresztą wielu innych regionów Europy i Świata ma sama w sobie swój jedyny i niepowtarzalny charakter, który można usłyszeć w melodii, harmonii, w jej muzycznych skalach, temperamencie, czy manierach wykonawczych, kształtowanych przeróżnymi determinantami. Mogą być to czasem szczególne wydarzenia historyczne, społeczne a nawet polityczne, częściej tradycja z jej specyficznymi cechami szlifuje się mozolnie, acz wytrwale, by efekt tego procesu zachować dłużej, opierając się krótkotrwałym modom. Dzięki temu nawet nie specjalnie interesujący się tą tematyką słuchacz potrafi rozpoznać i dostrzec różnice pomiędzy granymi, czy śpiewanymi melodiami bałkańskimi, morawskimi, węgierskimi, bawarskimi, ukraińskimi, rosyjskimi, czy innych narodów i ludów. Z kolei wybór sceny Filharmonii Opolskiej również nie jest przypadkowy. Prezentacja pieśni w tym miejscu ma nobilitować pieśń ludową. Mamy także nadzieję, że koncert ”W tonacji Śląska” wpisze się na stałe do kalendarza ważniejszych wydarzeń kulturalnych organizowanych na terenie województwa opolskiego.

Warto zauważyć, że współcześnie wielu muzyków, których stylistykę należałoby umiejscowić w ścisłym nurcie twórczości pop, czerpie z bogactwa ludowej spuścizny. Bardzo popularne stały się w ostatnich latach również zespoły folkowe, w różny sposób do niej nawiązujące, (np. Brathanki, Golec Orkiestra, Kapelę ze Wsi Warszawa i wiele innych). Niektóre z nich wskazać należałoby nawet jako uprawiające niejednolity styl popowo-folkowego pogranicza. Nie brakowało – jak wiemy, także wybitnych kompozytorów muzyki klasycznej, których inspirowała kultura spod strzechy. Projekt „W tonacji Śląska” realizuje podobną ideę. Zależy nam, by sięgać do przebogatego dorobku badaczy pieśni ludowych Górnego Śląska, a więc do zbiorów na przykład Józefa Lompy, Juliusza Rogera, Edmunda Bojanowskiego, Józefa Ligęzy, Adolfa Dygacza, Piotra Świerca. Ostatnie kwerendy ukazują nam również bogactwo archiwów dźwiękowych: dosłownie niedawno „odkryto” wałki fonograficzne, zawierające bezcenne nagrania niemieckiego nauczyciela Paula Schmitta z 1913 roku, znajdujące się obecnie w jednym z berlińskich muzeów. Zapraszając do udziału w projekcie animatorów muzyki mamy nadzieję, że dzięki nowym aranżacjom zachęcimy i rozbudzimy potrzebę do sięgania po taki repertuar.

W koncercie wystąpili: laureaci projektu „Folk jest cool”, Zespół Pieśni Ludowej „Silesia”, zespół „Take Style”, laureatka tegorocznego Przeglądu Pieśni „Śląskie śpiewanie” im. Adolfa Dygacza Monika Lebich, Jerzy Kaufmann, chór Politechniki Opolskiej oraz chór „Dobre Wibracje” z PSM II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu pod dyrekcją Ludmiły Wocial – Zawadzkiej, zespół „Ad Novem”, Anna Dzwonkowska-Pucia, Mariusz Pucia, Dariusz Kownacki oraz zespół Dziecięco Młodzieżowy z Łubniańskiego Ośrodka Kultury, czyli „Dziatki Starki Jagatki” (reaktywacja zespołu). Koncert poprowadził Krzysztof Respondek – aktor, współtwórca kabaretu RAK.

20161210_191543 20161210_192818 20161210_194258 20161210_201356 20161210_202558 20161210_213026