Dni Amatorskiego Ruchu Artystycznego – relacja

Każdego roku czerwiec rozpoczynamy świętem poświęconym artystom. Jest to tzw. DARA czyli Dni Amatorskiego Ruchu Artystycznego.  W tym roku wydarzenia były poświęcone przed wszystkim działaniom promującym czytelnictwo.

Obchody DARA  trwaly od 5 do 9 czerwca. W pierwszym dniu  odbyło się spotkanie autorskie z  łubniańską pisarka i dziennikarka Radia Opole panią Teresą Zielińską, która opowiedziała o swojej najnowszej książce „(O)polskie Antypody”. Autorka opisała w niej dzieje Polaków, którzy wyemigrowali do Australii i Nowej Zelandii. Spotkanie uatrakcyjnił występ zespołu muzyki ludowej – Silesia.

W kolejnych dniach w ramach DARA odbył się m. in. rajd pod hasłem „Odjazdowy Bibliotekarz”. To wydarzenie podczas, którego bibliotekarze i czytelnicy z Łubnian, Jełowej, Luboszyc wsiedli na rowery i spotkali się w Studzionce, wraz z czytelnikami z Publicznej Biblioteki z Murowa i jej filii.  Poza poczęstunkiem uczestnicy rajdu mogli wziąć udział w boocrosingu. Pani Janina Gędźba opowiedziała wszystkim historię studzionki a  Pan Krystian Czech zagrał na klarnecie i wspólnie ze wszystkimi zaśpiewał kilka utworów religijnych. W imprezie wzięło udział prawie 50 osób.

Siódmego czerwca bibliotekarki z Jełowej oraz Luboszyc – w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” odwiedziły najbliższe przedszkola, gdzie czytały maluchom lektury. Kolejną akcją promującą czytelnictwo wśród dzieci była ogólnopolska akcja “Jak nie czytam jak czytam”, podczas której Gminna Biblioteka Publiczna w Łubnianach wraz z uczniami z PSP w Łubnianach wzięła udział w pobijaniu rekordu w ilości osób czytających, już wkrótce dowiemy się czy zeszłoroczny rekord udało się pobić.

Podsumowaniem DARA była Noc Bibliotek. Dzieci poza nocowaniem w Filii Bibliotecznej w Luboszycach, wzięły udział w grach i zabawach związanych z czytelnictwem oraz zobaczyły film pt. Tarapaty.