Pławniowice i Palmiarnia Gliwice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17 października br. seniorzy naszej gminy wzięli udział w wycieczce do pięknego Pałacu w Pławniowicach oraz Palmiarni w Gliwicach.

Pałac Ballestremów w Pławniowicach zachwyca swą architekturą i niecodziennym stylem. Pałac wzniesiono na zlecenie hrabiego Franciszka II Ballestrem w latach 1882-85 na miejscu wcześniejszej budowli z 1737 roku. Miał on stać się piękną rezydencją rodzinną. Od 1989 roku gospodarzem pałacu w Pławniowicach jest Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny Diecezji Gliwickiej, a jego wieloletni dyrektor ksiądz dr Krystian Worbs doprowadził do kapitalnego remontu wspaniałego pałacu, który jest dziedzictwem kultury tego regionu. W 2007 roku zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach jako jedyny w województwie śląskim otrzymał nagrodę w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków “Zabytek Zadbany”.

Palmiarnia w Palmiarnia Miejska w Gliwicach to miejscem, w którym można uzyskać wiedzę o florze i faunie z innych stref klimatycznych. Seniorzy mogli tu fizycznie “dotknąć” przyrodę i poznać rośliny których nigdy nie mieli okazję spotkać. Na koniec każdy mógł wśród roślin się zrelaksować i wypić kawę z tamtejszej kawiarenki.

Zapraszamy do udziału w zajęciach i kolejnych wycieczkach.