Programy TVP – warto zobaczyć

Telewizja Polska na kanale TVP HISTORIA  wyemituje film “POKOLENIA” (emisja ogólnopolska). Pierwsza emisja będzie miała miejsce dnia 15 marca 2020
(niedziela) o godz. 16:30. Film będzie powtórzony dnia 18 marca 2020 ( środa) o godz. 10:30. Będzie to film dotyczący emigracji mieszkańców Śląska do Teksasu. W połowie XIX wieku także mieszkańcy gminy Łubniany (rodziny Sowów i Szewczyków pochodzące z Dąbrówki Łubniańskiej i jej dawnej i obecnej części – przysiółka Kosowce oraz rodzina Sowadów z Brynicy – z przysiółka Surowina) wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Od 15 lat dzięki współpracy Łubniańskiego Ośrodka Kultury z Fundacją o. Leopolda Moczygemby w Teksasie i jej prezesem ks. dr Franciszkiem Kurzajem sprawa emigracji jest nam bardzo bliska. W roku 2004 i 2012 z Zespołem Pieśni Ludowej SILESIA  mieliśmy okazję odwiedzić miejsca gdzie osiedlili się  Śląscy  Teksańczycy. Wrażenia z pobytu w Teksasie pozostawiły w nas do dziś wiele przejmujących wspomnień.

 

 

W przyszłą niedzielę 1 marca o 17:40 TVP Katowice wyemituje program “DEJ POZÓR”. Gośćmi programu będzie wspomniany wyżej Zespół SILESIA. Część materiału została zarejestrowana między innymi także na terenie gminy Łubniany. Początek programu godzina 17:40. Program można również obejrzeć przez Internet. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!