Max Glauer

Tak jak zapowiadaliśmy, dziś odbędzie się premiera 📀 audiobooka 📀 “Ze Śląskiem na ty” tom I. Mamy dla was jeszcze ciekawostkę, związaną z tą publikacją:

Na okładce znajduje się kobieta przy spichlerzu. Autorem zdjęcia jest Max Glauer – niemiecki i śląski artysta fotografik. Pochodził z protestanckiej rodziny Glauerów, osiadłej we Wrocławiu. Dzieciństwo spędził w Pokoju, a od 1894 zamieszkał w Opolu na ówczesnej Krakauerstrasse 34a (ul. Krakowska) i otworzył zakład fotograficzny. Max Glauer ur. się 11 sierpnia 1867 r. we Wrocławiu. Zmarł 27 sierpnia w Opolu. Fotografia z okładki została wykonana w 1933 r. w Dąbrówce Łubniańskiej, a więc dwa lata przed śmiercią artysty.
Autor nazwał ją “Odpoczynek przy spichlerzu”. Spichlerz uwidoczniony na zdjęciu znajduje się przy ul. Oleskiej, istnieje do dziś i jest jednym z dwóch tego typy obiektów na terenie Gminy Łubniany w pisanych do Rejestru Zabytków. Fotografia kobiety z okładki I tomu książki Regionalnego Konkursu Literackiego “Ze Śląskiem na ty”, jak wiele innych jeszcze innych zdjęć Glaurea była prezentowana na wielu wystawach w kraju i za granicą, miedzy innymi w dzisiejszym niemieckim Bautzen, albo jak kto woli dawnym Budziszynem. Po raz pierwszy jednak była publikowana – prawdopodobnie jeszcze w tym samym roku, w którym została wykonana – w ówczesnym niemieckojęzycznym Kalendarzu Opolskim.