Filia w Jełowej

ul. Oleska 2a, Jełowa, 46 – 024 Łubniany, tel. kontaktowy 77/ 421 11 54
Animator i bibliotekarz: mgr Agnieszka Nalichowska
Pon. 10:00 – 16:00, Wt. 11:00 – 17:00, Śr. 10:00 – 16:00, Czw. 11:00 – 17:00, Pt. 10:00 – 16:00

UWAGA!

Informacja dla czytelników oraz użytkowników filii bibliotecznej w Jełowej:

w miesiącu grudniu filia będzie czynna  do godz. 16:00 (od pon.do pt.). 

 W razie pytań lub w sprawie wypożyczeni prosimy o kontakt telefoniczny.

NOWOŚCI ZAKUPIONE DLA FILII W JEŁOWEJ:

 

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy”:

„Mikołajkowe Jełowskie Gargoły”, czyli mikołajowe spotkanie dla seniorów odbyło się w piątek – 7 grudnia. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku przy kawie i herbacie oraz dużo dobrej zabawy. Mikołajowi do pomocy przybył najmłodszy z elfów:). Z dużego mikołajowego wora wyjmował czekoladki i podarował każdej Pani. Św. Mikołaj zadbał tym razem również o zdrowie naszych seniorek, konkretnie o zdrową żywność. Panie zostały poczęstowane owocem pomelo honey i red flash, słodki owoc zapunktował wśród obecnych. Do zobaczenia za rok Św. Mikołaju :).

W czwartek – 29 listopada filia została zaproszona do Publicznego Przedszkola w ramach głośnego czytania bajek tematycznie związanych z okresem jesiennym oraz przygotowaniem leśnych zwierząt do zimy. Przy okazji zaprezentowane zostały nowości zakupione dla biblioteki. Dzieci uważnie słuchały i aktywnie odpowiadały na pytania. Dziękujemy za zaproszenie oraz serdeczną gościnę.

 

W środę – 28 listopada, odbyły się w filii “Andrzejki” dla seniorów. Na wstępie przybliżona została tradycja wróżb andrzejkowych oraz osoba św. Andrzeja i św. Katarzyny, czyli andrzejki oraz wcześniej obchodzone katarzynki. Podczas  andrzejkowego spotkania nie zabrakło wróżb takich jak: “mowa kwiatów”, “o czym marzysz”, “numerologia”, “magiczne liczby” i obowiązkowe lanie wosku. Panie mogły się sprawdzić również w zabawach zręcznościowych. Nie zabrakło również wróżby z sercem – nowoczesnej wersji dla seniorów, czyli przekłuwanie szpilką serca: Przemiłe przedpołudnie przy kawie oraz rogalach było również okazją do wspomnień, podsumowań oraz refleksji. Dziękujmy za wspólną zabawę 🙂

Początek listopada – długie wieczory zachęcają do czytania, ale nie tylko, gdyż można również znaleźć inne zajęcie, jak składanie papieru metodą origami lub zrobienie własnoręcznie ozdób. Takie małe arcydzieła wykonują panie w filii bibliotecznej na zajęciach adresowanych do seniorów. Mieszkanka Jełowej – Marianna Grzesik zaprezentowała swoje ręcznie wykonane figurki, koszyczki, bombki, kwiatki, które tworzy w domu. Pani Marianna pokazała w jaki sposób można wykonać koszyczki i figury metodą origami, wspólnie tworzymy małe własnoręcznie wykonane arcydzieła. Filia w prezencie otrzymała bombkę oraz koszyczek i wazonik z kwiatkami od pani Marianny. Dziękujemy 🙂

 

Pod koniec października, po zebraniu kolorowych liści, w filii bibliotecznej odbyła się akcja p.h. “LIŚCIOZWIERZAKI” kierowana do seniorów, związana z nadaniem liściom zwierzęcych kształtów, czyli klejenie liści na kartkach, tworząc różne zwierzaki, np. sowy czy myszki. Dziękuję za zaangażowanie oraz wspólną zabawę.

 

W piątek, 19 października, filia zaprosiła Przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Jełowej na spotkanie z książką w bibliotece, pt. “Czytaniem połączeni”. Bibliotekę odwiedziły dwie grupy: maluchy i starszaki. Dzieci dowiedziały się jak działa biblioteka, jak się wypożycza książki oraz wysłuchały wierszy Jana Brzechwy i opowiadania z “Ogrodu bajek”. Dzieciaki słuchały z ciekawością i odpowiadały na pytania oraz pięknie pokolorowały przygotowane tematyczne obrazki. Od pani bibliotekarki przedszkolaki otrzymały słodki poczęstunek. Dziękujemy za wyjątkowe spotkanie 🙂


W piątek, 12 października, filia zaprosiła Przedszkolaków z Przedszkola Katolickiego Bł. Karoliny w Jełowej na spotkanie literackie. Podczas którego kolejno dwie grupy: maluchów i straszaków oraz średniaków wysłuchały wierszy autorstwa Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima. Była to okazja, aby zobaczyć bibliotekę i dowiedzieć się jak działają biblioteki oraz jak się wypożycza książki. Dzieci bardzo uważnie słuchały, pytały, odpowiadały na pytania i pięknie pokolorowały tematyczne obrazki, przygotowane na spotkanie. Grupy otrzymały słodki poczęstunek od pani z biblioteki. Dziękujemy za wyjątkowe spotkanie 🙂

W środę, 10-go października, w filii bibliotecznej odbyło się spotkanie dla seniorów podczas którego zaprezentowano zakupione nowości wydawnicze, zrealizowane ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jedna z aktywnych czytelniczek – pani Urszula Marcinkowska poleciła wiele ciekawych pozycji z półek bibliotecznych. Powyżej na załączonych zdjęciach można zobaczyć jakie książki, z nowo zakupionych  są w bibliotece. Zapraszamy, a Paniom dziękujemy za interesujące spotkanie 🙂  

Na przełomie sierpnia i września w filii bibliotecznej w Jełowej odbyło się uroczyste podsumowanie rocznego cyklu spotkań z seniorami pow. 60 r. ż. organizowanych w ramach projektu pn. „Stworzenie kompleksowego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, w tym osób starszych w Gminie Łubniany” nr RPOP.08.01.00-16-0009/16-01 współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020.

W ramach podziękowania za liczny udział oraz zaangażowanie, bibliotekarka z filii wręczyła wszystkim uczestnikom własnoręcznie zrobione kwiaty z krepiny oraz przygotowała słodki poczęstunek w postaci kołacza i cukierków. Z tej okazji zaprosiliśmy Janinę Gędźbę – mieszkankę Łubnian, która wspólnie z paniami robiła kwiaty z foamiranu. Panie świetnie sobie poradziły z niełatwym zadaniem, jakim jest robienie róż z tego delikatnego materiału. Brawo !

W piątek 13-go lipca filia biblioteczna uczestniczyła w akcji organizowanej przez Szkołę Publiczną w Jełowej w ramach półkolonii. Uczniowie podzieleni na trzy grupy mieli za zadanie rozwiązanie problemu. Przydzielone obowiązki uczestnicy półkolonii musieli wykonać według podanych wskazówek. Jednym z miejsc, gdzie uczniowie mogli się czegoś więcej dowiedzieć była filia. Wykonanie zadania i rozwiązanie zagadki gwarantowało otrzymanie pieczątki oraz klucza i pomogło w dojściu do celu. Organizatorzy i opiekunowie zadbali o dobrą zabawę, dziękujemy za współudział  i gratulujemy pomysłu. Brawo! 🙂

W czwartek – 7 czerwca w ramach akcji “Cała Polska czyta dzieciom” filia zaprosiła przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Jełowej. Dzieci wysłuchały baśni o “Wilku i siedmiu koźlątkach” oraz wierszy Jana Brzechwy, miały również okazję obejrzeć różne książki z księgozbioru biblioteki. Wszystkie trzy grupy przedszkolaków otrzymały słodki poczęstunek  i kolorowanki.

W środę – 6 czerwca, Biblioteka w Murowie oraz Biblioteka w Łubnianach zorganizowały Rowerowy rajd Bibliotekarza do Studzionki w Dąbrówce Łubniańskiej, w rajdzie uczestniczyła również filia w Jełowej wraz z Paniami które uczęszczają na zajęcia dla seniorów. Podczas spotkania przybliżono legendę związaną ze źródełkiem i kapliczką poświęcona Najświętszej Marii Panny, nie brakowało również  wspólnego śpiewania oraz  czytania poezji. Dziękujemy organizatorom i gratulujemy udanego rajdu.

W ramach “Dni Amatorskiego Ruchu Artystycznego – DARA”,  organizowanych dorocznie przez Łubniański Ośrodek Kultury, filia biblioteczna zorganizowała we wtorek – 4 czerwca – dzień ze sztuką origami. Na zajęciach byli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jełowej.

W sobotę wszystkie mamy mają swoje święto – swój wyjątkowy dzień – “Dzień Matki”. Z tej okazji już w środę w filii zorganizowane zostało spotkanie p.h. “Z pamiętnika Mamy”, z kołaczem, przy kawie oraz herbacie. Mile, spokojnie, we wspomnieniach oraz z dużą dozą śmiechu i dowcipu przebiegało to przedpołudnie. Dziękujemy Paniom za poświęcony czas i obecność.

Pod koniec maja w filii w Jełowej prowadzone były spotkania podczas których uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jełowej wykonywały origami czyli składanie i  zaginanie papieru wzdłuż prostych linii we wszystkich kierunkach, tak aby powstały różne figurki i zwierzątka. Uczennice zrobiły m.in. pudełeczka z sercem dla mamy z okazji nadchodzącego ich święta.

 W bibliotekach zakończył się XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek p.h. „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”. W tym tygodniu biblioteki zaprezentowały swoje niedawno zakupione nowości uzupełniające księgozbiór biblioteczny. Kolejnym wydarzeniem w filii w Jełowej było ciekawe spotkanie dla seniorów pn. „Opowieści przy kwadratowym stole”, podczas którego poruszane były różne tematy związane z życiem, obyczajami oraz tradycją i przemijaniem oraz nowoczesnymi zwyczajami. „Literacka majówka” miała na celu zapoznanie się z ciekawymi publikacjami i wspólnej wymianie zdań na tematy bliskie i dalsze oraz bieżące przy kawie i herbacie.

 

W czwartek odbyło się spotkanie informacyjne i prezentacja książek wydanych przez Łubniański Ośrodek Kultury. Publikacja “Obrazy i słowa o gminie Łubniany”, czyli próba monografii historyczno-kulturowej cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród czytelników i użytkowników filii w Jełowej. Podobnie jak cztery tomy ks. “Ze Śląskiem na ty” zawierających nagrodzone prace Regionalnego Konkursu Literackiego o tej samej nazwie, który w tym roku obchodzi swoje 25-lecie.

W kwietniu w poniedziałki i w środy odbywają się spotkania z seniorami p.t. “Na tapecie…”. Poruszane są różne tematy od zdrowej żywności, przygotowania potraw oraz zioła w domowym ogrodzie począwszy aż po tradycję i zwyczaje oraz obyczaje życia codziennego i jakie miejsca warto zwiedzać w Polsce. Z uczestnikami spotkań wykonujemy również różnego rodzaju rękodzieło oraz rozwiązujemy rebusy lub inne łamigłówki.  

W poniedziałki i w środy w filii bibliotecznej w Jełowej o godz. 10.00 odbywają się spotkania dla osób pow. 60 r.ż. – mieszkańców gminy Łubniany,  organizowane w ramach “projektu pn. „Stworzenie kompleksowego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, w tym osób starszych w Gminie Łubniany” nr RPOP.08.01.00-16-0009/16-01 współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020.”

W kwietniu spotkania zostały wyznaczone na: 06.04. (pt.), 11.04 (śr.), 16.04 (pn.), 18.04 (śr.), 23.04 (pn.) od godz. 10:00.

We wtorek 27-go marca br. – wyjątkowe odwiedziny w filii, czyli pierwsza wizyta Pań z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, odnośnie konkursu ogłoszonego przez WBP.

W pierwszy dzień wiosny – 21 marca,  filię odwiedziły Panie z przedszkolakami z Publicznego Przedszkola. Dzieci przyszły z przygotowanym przez siebie gaikiem zwiastującym nadejście wiosny.

 Wśrodę 14-go marca odbyło się spotkanie dla seniorów pn.” 60 twarzy seniora”, które miało na celu odpowiedzieć na pytania, m.in. jakie choroby można wyczytać z twarzy. Dodatkowo był pokaz  odnośnie innych zmian w wyglądzie, czyli jak twarz się zmienia po zabiegach kosmetycznych, a tym samym wygląd po  zmianie fryzury.

W dwa poniedziałki: 5-go i 19-go marca filię odwiedzili uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej. Pani Beata Urbanek jest opiekunem tej grupy wolontariuszy. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniach z seniorami, podczas których pomogli Paniom przy zdobieniu jajek wielkanocnych.

W środę 7-go marca w przeddzień Dnia Kobiet odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „portret mówiony”. Gościem tego spotkania była pani Urszula Marcinkowska – mieszkanka Jełowej. Pani Urszula jest niezwykle ciekawą osobą, bardzo zaangażowaną, działa m.in. w Parafialnym Zespole CARITAS. Serdeczne podziękowania dla pani Uli za interesującą rozmowę, ciekawe opowieści oraz przedstawienie wyjątkowych i znaczących chwil w życiu.

W piątek 9-go lutego br. dzieci z Publicznego Przedszkola w Jełowej odwiedziły filię biblioteczną w Jełowej. Tematem pierwszego spotkania były baśnie i bajki, które były czytane podczas spotkania. Dzieci otrzymały zakładki wykonane przez panią z biblioteki, przygotowany był również poczęstunek. W piątek 2-go marca odbył się poranek literacki z poczęstunkiem dla przedszkolaków, którego tematem były wiersze, zaprezentowane na spotkaniu wraz z nowościami zakupionymi dla biblioteki.

W niedzielę 7-go stycznia br. odbyła się pierwsza impreza w nowo wyremontowanej filii bibliotecznej w Jełowej. Był to poczęstunek dla wykonawców, którzy wystąpili na Koncercie Noworocznym, dorocznie organizowanym przez Łubniański Ośrodek Kultury. W tym  roku koncert odbył się w kościele p.w. św. Bartłomieja w Jełowej. Do filii na poczęstunek przybyło ponad pięćdziesiąt osób.  Organizatorzy przygotowali pączki i kawę oraz herbatę.