Filia w Brynicy

ul. Powstańców Śląskich 66, Brynica, 46 – 024 Łubniany, tel. kontaktowy 77/ 421 59 92

lodzk.brynica@lubniany.pl

Animator i bibliotekarz: mgr Aneta Komander

Animator i bibliotekarz: Anna Sówka

 

Wt. 9:00 – 15:00

Śr. 9:00 – 15:00

Czw. 10:00 – 18:00

 

 

Bibliotekarki czytają bajki


 
Dzień Pluszowego Misia


25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia.
Pluszowe misie to najwierniejsi przyjaciele dzieci.
Miś zna twoje najskrytsze tajemnice, nigdy cię nie zawiódł, do tego jest zawsze przy Tobie. Pluszowy miś jest symbolem szczęśliwego dzieciństwa.

…i właśnie dzisiaj pluszowe Misie zawładnęły naszymi bibliotekami.

Z tej okazji, bibliotekarki przygotowały dla was bajki:


 
 
 


18 listopada Myszka Miki obchodzi swoje 92 urodziny. 

Myszka Miki to postać znana na całym świecie, bohater licznych kreskówek z uniwersum Walta Disneya.

Gminna Biblioteka Publiczna w Łubnianach wraz z filią w Brynicy postanowiła uczcić ten dzień i w ich imieniu zostały przekazane tajemnicze paczki dla naszych przedszkolaków.

Bibliotekarki czytają bajki

Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek nasze bibliotekarki zainicjowały akcję czytania bajek, którą mogliście śledzić na naszym Facebooku. Poniżej prezentujemy wszystkie 4 bajki:


 

V tom “Ze Śląskiem na ty”
(kliknij, by przejść do eBooka)

 

Ciekawa propozycja  dla uczniów :

Link do strony z lekturami   www.wolnelektury.pl

z możliwością posłuchania :

  • lektury “Przygody Tomka Sawyera”:

https://wolnelektury.pl/szukaj/?q=przygody+Tomka+Sawyera

Mark Twain – “Przygody Tomka Sawyera” – Dofinansowano ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Orange;

  • lektury “W pustyni i w puszczy” :

https://wolnelektury.pl/szukaj/?q=w+pustyni+i+w+puszczy

Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy

Czyta Bartosz Mazur, reż. Marcin Cisło

NOWOŚCI W BIBLIOTECE:

            

   

 

 

V Otwarty Turniej Tenisa Stołowego

W imprezie, która na dobre wpisała się w kalendarz imprez związanych z tenisem stołowym w Brynicy, wzięło udział 29 zawodników. Rywalizowali oni w 4 kategoriach wiekowych. Oprócz rywalizacji przy stole na uczestników czekał poczęstunek sfinansowany przez Radę sołecką. Organizatorem zawodów była filia biblioteczna oraz Rada sołecka na czele z sołtysem Markiem Ciernia. Głównym sędziom był Jarosław Kubica. Ponadto wręczał nagrody zwycięstwom ufundowanych przez Urząd Gminy Łubniany. Dziękujemy Sekcji Tenisa Stołowego – STS Brynica za udostępnienie profesjonalnego sprzętu klubowego.
Lista laureatów:

I Kategoria:
1. Czech Michał
2. Sowa Dawid
3 Stręciok Maksymilian

II Kategoria:
1. Czech Paweł
2. Stekert Paweł
3. Sowa Maksymilian

III Kategoria:
1. Mikoś Mikołaj
2. Lisowska Karolina
3. Niedworok Patryk

IV Kategoria:
1. Mikoś Zuzanna
2. Gruszka Zbigniew
3. Urban Roman

 

Ferie z biblioteka

Ferie zimowe dobiegły końca. Mimo, iż za oknem pogoda nie sprzyjała szaleństwom na śniegu, to w filii w Brynicy panowała zimowa atmosfera. W piątek 14 lutego wykonywaliśmy portret Pani Zimy.

 

O wolontariacie w bibliotece

 

W dniu 16 stycznia bibliotekę w Brynicy odwiedziły dzieci z tutejszego Przedszkola. Przeczytane zostało opowiadanie A. A. Milne „ W którym Kłapouchy gubi ogon, a Puchatek go znajduje”. Bibliotekarka zachęcała dzieci do pomagania potrzebującym, aby szukali ścieżek wolontariatu właściwych dla siebie. Wolontariat. Co to takiego? Spotkanie dotyczyło tego zagadnienia. Pani Aneta pytała dzieci czy kiedykolwiek słyszały słowo wolontariat lub wolontariusz. Dziękujemy za przybycie do naszej biblioteki .

 

Zdrowe stopy i dłonie w bibliotece

13 grudnia czytelnicy mogli po raz kolejny skorzystać z wykonania peelingu stóp oraz zabiegu na dłonie. Do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych dłoni i stóp powinno należeć ich nawilżanie. Stopy są podstawą całego ciała, a w pewnym wieku mogą stać się źródłem dyskomfortu, a nawet bólu, utrudniającym poruszanie się. Natomiast o skórę dłoni powinniśmy szczególnie dbać – przede wszystkim w okresie zimowym, kiedy to dłonie szybko wysychają, mogą się odmrozić, a skóra zaczyna pękać. Dziękujemy Ewie Moczko i Beacie Janta za przyjęcie zaproszenia.

 

 

 

 

Morze Martwe i jego wpływ na zdrowie i urodę

22 listopada rozmawialiśmy z Beatą Janta i Magdaleną Narowską o zdrowotnych właściwościach naturalnych kosmetyków podchodzących z Morza Martwego. Dziękujemy za spotkanie.

 

 

 

ABC rękodzieła dla dorosłych 

21 listopada odbyły się warsztaty rękodzieła pod nazwą „ABC rękodzieła dla dorosłych”. Biorący w nich udział własnoręcznie wykonujemy proste przedmioty użytkowe oraz ozdoby okolicznościowe. Uczestnicy warsztatów w kreatywny sposób mogą spędzić razem popołudnie, a także skorzystać z twórczej formy relaksu. Gościem zaproszonym była Janina Gędźba.

Szkolenie w WBP w Opolu 

Dnia 19 listopada bibliotekarki z filii bibliotecznej w Brynicy i Jełowej uczestniczyły w szkoleniu z programu graficznego GIMP ” Zrób sobie plakat”. Szkolenie odbywało się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. E. Smołki w Opolu.

 

 

 

Wspólne dzierganie i czytanie

18 października odbyło się spotkanie dziergających czytelniczek . Tym razem nie towarzyszył nam żaden temat przewodni. W lekkiej, miłej atmosferze uczestniczki zajęły się dowolnym rękodziełem.
Celem spotkania jest zachęcenie ludzi do czytania, ale przede wszystkim przekonania ich, że czasem warto wyjść z domu i poznać nowych ludzi.

 

Pielęgnacja stóp seniora II

 

Wiemy jak trudne, czasochłonne i często kosztownie jest zorganizować dojazd dla seniorów do gabinetów podologicznych czy kosmetycznych. W ramach projektu „Stworzenie kompleksowego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, w tym osób starszych w Gminie Łubniany” 10 października można było znowu skorzystać z pomocy i pielęgnacji stóp przez specjalistkę Ewę Moczko.

W oczekiwaniu na swoją kolej panie mogły wykonać prace plastyczne. Wrzosy stemplowane przy użyciu wiązki patyczków do uszu. Szablon ten sam, a każda praca inna i wyjątkowa.

 

😉

Dnia 4 października filia biblioteczna wspomagała uczniów Szkoły Podstawowej w realizacji konkursu ogólnopolskiego “Św. Jan Paweł II – Pasterz i przyjaciel młodych”. Życzymy powodzenia !

         

 

Zmisiowane Przedszkolaki

Przedszkole w Brynicy przystąpiło do ogólnopolskiego projektu „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”, którego głównym celem jest rozwijanie czytelnictwa. Przedszkolaki mają swojego misia Stefana, który wraz z dziećmi zachęca do wspólnego czytania najbliższych dorosłych. Tym razem gościem była bibliotekarka Aneta, która przedstawiała świat Maszy i Niedźwiedzia oraz rodzinki Świnki Peppy. W nagrodę za uważne słuchanie i piękne odpowiedzi maluchy otrzymały kolorowanki.

 

Promowanie czytelnictwa i bibliotek

Śmiało można stwierdzić, że czytanie zarezerwowane jest dla nielicznych. Dlatego tak ważne są działania na rzecz stałego wzrostu czytelnictwa oraz rozwoju bibliotek. Tak więc, promowaliśmy nasze biblioteki i czytelnictwo na dorocznych Gminnych Dożynkach 2019 w Brynicy. Dziękujemy za dobry odbiór.Pielęgnacja stóp dla seniorów 60 +

W dniu 8 sierpnia w bibliotece była okazja porozmawiania i wykonania peelingu stóp przez specjalistkę Ewę Moczko.

Osoby starsze potrzebują szczególnej troski, gdyż wielokrotnie nie są w stanie zaświadczyć sobie odpowiedniej pielęgnacji. Zatroszczyliśmy się o ich stopy także w naszej bibliotece, by mogli dłużej cieszyć się wygodą chodzenia i samodzielnością.

Spotkanie zorganizowane w ramach projektu Stworzenie kompleksowego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, w tym osób starszych w Gminie Łubniany” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

 

Wakacje w bibliotece 2019

Podobnie jak w latach ubiegłych filia biblioteczna w dniach 22 lipca do 2 sierpnia zorganizowała zajęcia “Wakacje w bibliotece”. Dzięki zaproponowanemu przez bibliotekę programowi, dzieci mogły wypełnić swój wolny czas twórczą, a przy tym przyjemną i wesołą zabawą. Podczas wakacyjnych spotkań uczestników zajęć odwiedziła instruktorka tańca Ekaterina Shalaeva, która prowadziła zajęcia ruchowe. Wśród wielu atrakcji były również między innymi warsztaty plastyczne oraz gry i turniej w tenisa stołowego. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne spędzone chwile .

 

 

Dni Amatorskiego Ruchu Artystycznego w filii bibliotecznej w Brynicy


W ramach cyklicznej imprezy „DARA” – Dnia Amatorskiego Ruchu Artystycznego, biblioteka zorganizowała wystawę prac lokalnych twórców i artystów lokalnych. Odwiedzać wystawę można było od 5 do 7 czerwca 2019 w godzinach otwarcia biblioteki.
Można było zobaczyć prace młodego pokolenia ale także pokolenia młodego duchem.

Swoje prace zaprezentowali: Beata Czok (malarka, ozdabia ręcznie porcelanę) , Sabina Patrzek (malarka, rzeźbiarka), Janina Gędźba (rękodzieło artystyczne), Maria Klimek (malarka), Barbara Trąbczyńska (artystka -tkaczka, malarka, ozdabia ręcznie porcelanę) ,Ewa Trąbczyńska ( rzeźbiarka, malarka, grafik ), Monika Patrzek (kroszonkarka) i Brygida Klimek (malarka).

Pani Beata Czok pochodzi z Brynicy ręcznie zdobi porcelanę od roku 1993.
Wykonuje bukiety, stroiki, kompozycje roślinne, wianki, wiązanki, stroiki bożonarodzeniowe, ozdoby kwiatowe, ozdoby i dekoracje na Wszystkich Świętych. Najczęściej ozdabia porcelanę na zamówienie i są to: komplety do kawy (filiżanki i spodki), asortymenty ozdobne (talerze na różne rocznice, jubileusze itp.). W swoich pracach wykorzystuje dawne, opolskie wzory.
Technika zdobienia porcelany polega na wykonaniu najpierw konturu wzoru czarną farbą, następnie kontur jest wypełniany farbami ceramicznymi i na końcu porcelana jest wypalana w specjalnym piecu do ceramiki.

Tydzień Bibliotek 2019

Już we czwartek 8 maja rozpoczęła się szesnasta edycja Tygodnia Bibliotek. W tym roku towarzyszy hasło “#biblioteka”. Co roku akcja ma inne hasło wiodące, które wskazuje jakie obszary działalności bibliotek eksponujemy i co chcemy upowszechniać w świadomości społecznej.

10 maja filia biblioteczna w Brynicy rozbrzmiewała wesołymi głosami dzieci. Goście przybyli na zajęcia literacko -plastyczne. “Książkowy ogródek dla dzieci” temat zajęć w których wzięły udział‚ i dowiodły, że mają już swoje sposoby na ten tak ważny proces jakim jest czytanie.

Każde z dzieci otrzymało imienne podziękowanie i słodki poczęstunek.

Odwiedziny przedszkolaków

14 maja dzieci wraz z opiekunkami z Przedszkola w Brynicy, w ramach Tygodnia bibliotek , udały się na wycieczkę do filii bibliotecznej.

Dzieci miały możliwość wysłuchać wierszy Juliana Tuwima min. „Ptasie radio” i zapoznać z charakterystycznymi gatunkami ptaków. Przysposobić się do nazw , głosów oraz sylwetek pospolitych gatunków.
Na zakończenie spotkania w bibliotece dzieci zaśpiewały pani bibliotekarce kilka piosenek z podziękowaniem za oprowadzenie po świecie książki.
Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy ale również ze swoją pracą plastyczną.

Dekoracje wielkanocne

2 kwietnia br. brynicka biblioteka przygotowała warsztaty rękodzielnicze dla seniorów pt.: „Dekoracje wielkanocne”. W czasie przedświątecznym grupa czytelników spotkała się, by w ciepłej, miłej już wiosennej atmosferze przyozdobić jajka wielkanocne. 

Gadżet, gadżety i gadżeciki czyli ciekawostki do Twojego domu

Świat pędzi z nowościami. Prześciga się z nowościami dla ułatwienia życia kobietom. Tym razem uczestniczki spotkania mogły poznać te nowości. 22 lutego była u nas pani z Czarnowąs, która od kilku lat tym się zajmuje. Były akcesoria kuchenne, dobre i bezpieczne środki czystości, produkty kosmetyczne oraz zróżnicowane wyposażenia do domu. Dziękujemy za sympatyczne spotkanie.

 

IV Otwarty Turniej w Tenisa Stołowego

W sobotę, 9 lutego na sali OSP w Brynicy odbył się IV Otwarty Turniej w Tenisa Stołowego , organizowany przez Radę sołecka wsi Brynica i filię biblioteczna w Brynicy.

W imprezie tej wzięło udział 17 zawodników. Rywalizacja na poważnie toczyła się systemem każdy z każdym w czterech kategoriach wiekowych.

Zawody przebiegały sprawnie w bardzo dobrej atmosferze przy niejednokrotnie żywym dopingu publiczności. Fundatorem turnieju była Rada sołecka wsi Brynica oraz Gmina Łubniany. Szczególne podziękowania kierujemy sędziemu, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem całego turnieju oraz wszystkim uczestnikom i kibicom.

   

Relacja z ferii zimowych w bibliotece

Podobnie jak w latach ubiegłych, także w tym roku biblioteka przygotowała dla dzieci ciekawą ofertę. Do biblioteki codziennie przybiegało z uśmiechem na twarzy około piętnastu uczestników. Odbyły się zajęcia plastyczne gdzie każdy mógł wykazać się kreatywnością i pomysłowością. Nie zabrakło gry w tenisa stołowego oraz gier i zabaw stolikowych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Liczba uczestników ferii świadczy o tym, że oferta feryjna podobała się wszystkim dzieciom. Ferie zakończono słodkim poczęstunkiem.

II spotkanie z cyklu: “Jak zachować zdrowie i urodę”

W ostatni poniedziałek stycznia miało miejsce drugie spotkanie z cyklu Jak zachować zdrowie i urodę w XXI wieku. Wraz z nadejściem niskich temperatur nasze dłonie często stają się zaczerwienione i suche. Co zrobić, gdy jednak już doszło do podrażnień? Tego mogliśmy się dowiedzieć od konsultantek Betterware.

I spotkanie z cyklu: “Jak zachować zdrowie i urodę”

10 grudnia 2018 odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu Jak zachować zdrowie

i urodę – Poznaj moc Morza Martwego i ciesz się zdrowiem w XXI wieku.

Spotkanie prowadziła Beata Jańta i Magdalena Narowska. Panie aktywizowały

aby czuć się lepiej, wyglądać młodziej i cieszyć się zdrowiem w każdym wieku.

W ramach spotkania odżywcza maseczka na dłonie z błota Morza Martwego była w prezencie.

Bombki w bibliotece w Brynicy

We wtorek 4 grudnia czytelniczki Filii w Brynicy poczuły już atmosferę Bożego Narodzenia i postanowiły wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Janinę Gędźbę – instruktorkę z Łubniańskiego Ośrodka Kultury. Podczas zajęć panie przygotowały barwne bombki, które zabrały do domów, by zdobiły tegoroczne choinki. Dziękujemy za miłe spotkanie.

Kompozycje nagrobne w bibliotece w Brynicy

Zbliża się święto Wszystkich Świętych i nie można zapomnieć o odpowiednich dekoracjach. Ciekawe pomysły i inspiracje na oryginalne stroiki na groby były robione 23 października w filii bibliotecznej w Brynicy. Własnoręcznie robione stroiki na Wszystkich Świętych to doskonały pomysł na udekorowanie grobu zmarłej bliskiej osoby. Warto wiedzieć, że przystrajanie płyt nagrobnych łączy się nie tylko z tradycją, ale również z wyrazem naszego szacunku do zmarłych. Przekonaliśmy się, że zrobienie samodzielnie kompozycji nagrobnej nie jest trudne.

 

Wystawa pt.: Książka na wakacje 

 

 

WAKACJE 2018 – Filia biblioteczna w Brynicy

Wakacyjne spotkania 2018 w bibliotece, Filii – Brynica dobiegły końca. Naszych najmłodszych czytelników zaprosiliśmy na dwa tygodnie dobrej zabawy, miło spędzonego czasu oraz mnóstwa atrakcji, które dla nich przygotowaliśmy. W spotkaniach tych uczestniczyła grupa dzieci od 4 do 11 lat. Wszystkie spotkania były związane z zajęciami plastycznymi. Wakacje te były wypełnione różnymi formami zabawy. Biblioteka na czas wakacji stała się kolorową bajkową krainą.

 Odwiedziny w przedszkolu

W ramach akcji XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom 8 czerwca przedszkolaków z Brynicy odwiedziła bibliotekarka z brynickiej filii Gminnej Biblioteki w Łubnianach. Dzieci miały okazję wysłuchać bajek braci Grimm.

Na zakończenie spotkania dzieci śpiewem podziękowały za odwiedziny.

Nie zabrakło również słodkich upominków dla maluchów.

Tydzień Bibliotek w Brynicy

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmi (Do)wolność czytania.

Bo biblioteka daje Ci (do)wolność wyboru – możesz czytać co tylko chcesz, ale możesz także robić tutaj wiele ciekawych rzeczy.

Z tej okazji zaprosimy najmłodszych gości biblioteki na kolejne spotkanie z cyklu „Poczytaj mi mamo w bibliotece”. Spotkania, mają na celu aktywizację mam i ich maluchów, poprzez zachęcenie do czynnego włączenia się w życie biblioteki, częstych w niej wizyt, wyrobienie nawyku czytania.

O tytuł najlepszej wiejskiej filii bibliotecznej w woj. opolskim” za 2017 r.

10 maja br. na zamku w Rogowie Opolskim odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „O tytuł najlepszej wiejskiej filii bibliotecznej   w woj. opolskim” za 2017 r.
Główną nagrodę zdobyła filia biblioteczna w Piotrówce oraz filia biblioteczna w Zielinie. Nasza filia otrzymała nagrody książkowe i dyplom za udział w konkursie.

XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – Wystawa “Jan Goczoł (1934-2018)”

 

 

 

 

 

 

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to doroczne święto organizowane przez UNESCO. Po raz pierwszy ten dzień obchodzono w 1995 roku. Tego dnia GBP w Łubnianach wraz z filią biblioteczną w Brynicy postanowiła wyjść do czytelników.  Zapraszaliśmy tego dnia do lektury. Organizowana była wymiana książek  – przynieś swoją książkę i wymień na inną. Oprócz tego na każdego mieszkańca czekał słodki poczęstunek.

 

“O tytuł najlepszej wiejskiej filii bibliotecznej w województwie opolskim”

Filia biblioteczna w Brynicy bierze udział w konkursie „O tytuł najlepszej wiejskiej filii bibliotecznej w województwie opolskim”.

Konkurs został objęty patronatem przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Organizatorem jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E.Smołki w Opolu.

Ocenie podlegają działania biblioteki od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r.

Uroczyste nadanie “Tytułu najlepszej wiejskiej filii bibliotecznej w województwie opolskim” odbędzie się w Tygodniu Bibliotek w 2018 roku, które przyznaje Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. E. Smołki w Opolu.

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIĘTO KOBIET W BRYNICKIEJ BIBLIOTECE

5 marca w Remizie w Brynicy odbyło się spotkanie Pań z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Z zaproszenia na to spotkanie skorzystały panie z terenu gminy Łubniany, które pozostają w stałym kontakcie z biblioteką.

Na uroczystość został zaproszony przez bibliotekę akompaniator pan Józef Palt . Zagrał na akordeonie piękne utwory ludowe, do których, publiczność znała słowa.

Wyszło pięknie i biesiadnie, bo goście siedzący za stołami śpiewali do muzyki. Jednak na scenie najbardziej zabawiała mieszkanka Brynicy pani Agnieszka Cebula.

O poczęstunek zadbał Łubniański Ośrodek Kultury.

 

 

Skip to content