Lis upolowany

Za nami kolejna edycja Gminnego Hubertusa, którą mieliśmy okazję współorganizować, tym razem wydarzenie trwało dwa dni – 6 i 7 października.

W sobotni wieczór w Dąbrówce Łubniańskiej wystąpił legendarny zespół polskiej muzyki country GANG MARCELA. Sala “U Bolka” w Dąbrówce Łubniańskiej wypełniona została prawie do ostatniego miejsca. Uczestnicy koncertu mieli okazję usłyszeć m.in największe przeboje zespołu takie jak: Ojciec żył tak jak chciał czy Ja jestem stąd. Widownia bawiła się wyśmienicie.

 

 

 

 

 

W niedzielne popołudnie natomiast odbywała się impreza plenerowa. Dla miłośników koni (i nie tylko) zorganizowano wiele ciekawych atrakcji. Największą popularnością cieszyły się oczywiście skoki przez przeszkody, w których zwyciężyli:

1. Mirosław Obiegły
2. Małgorzata Klityńska
3. Magdalena Horodyńska

oraz gonitwa

Lis – Bartłomiej Bodzianny
Zwycięzca gonitwy – Małgorzata Klityńska
Master – Mirosław Obiegły
Kontrmaster – Tomasz Brosz

Zakończeniem całej imprezy była dekoracja i wręczanie pucharów oraz nagród przez wójta gminy Krystiana Baldego. Oczywiście już teraz zapraszamy na następny XX jubileuszowy Hubertus w przyszłym roku.

Odwiedziny z Leśnego Przedszkola

Dzisiejszego poranka odwiedziła nas grupa przedszkolaków  z Leśnego Przedszkola z Bajkowego Lasu. Dzieci zapoznały się z funkcjonowaniem biblioteki i oczywiście posłuchały kilku bajek. Liczymy na częste odwiedziny.

Wycieczka seniorów do Krasiejowa

Lato powoli się kończy, dlatego korzystając z ostatnich chwil ciepła, grupa seniorów z Gminny Łubniany uczestniczyła w wycieczce do Juraparku w Krasiejowie.


 

 

 

 

Było wiele atrakcji: wycieczka rozpoczęła się od przejażdżki w tunelu czasu, gdzie została wyświetlona historia powstania świata, następnie spacerując każdy miał możliwość poznania różnych gatunków dinozaurów, które zostały zrekonstruowane na potrzeby parku. Ogromną atrakcją dla uczestników było kino 5D, gdzie niektórzy mieli okazję po raz pierwszy doświadczyć  oglądania filmu w takiej technologii. Zakończeniem wycieczki było zwiedzanie oceanarium i wspólne lody.

 

 

 

 

Organizatorem wycieczki był Łubniański Ośrodek Kultury, a impreza zorganizowana została w ramach projektu: „Stworzenie kompleksowego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, w tym osób starszych w Gminie Łubniany” nr RPOP.08.01.00-16-0009/16-01 współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020

Dożynki Gminne w Jełowej

 

 

 

 

 

Doroczne Gminne Święto Plonów w gminie Łubniany odbyło się w drugi weekend września (8-9 września) w miejscowości  Jełowa, organizowane przez Wójta Gminy – Krystiana Baldy oraz Sołtysa – Ewalda Fila, Radę Sołecką i mieszkańców Jełowej. Współorganizatorami imprezy byli: Stowarzyszenie „Nasza Wspólnota”, Proboszcz Ks. Helmut Piechota, OSP Jełowa i Łubniański Ośrodek Kultury. Tegoroczne Dożynki Gminne były podsumowaniem i okazją do wspólnego świętowania Jubileuszu 25 – lecia Partnerstwa pomiędzy gminami Łubniany i Arnstein. Z tej zacnej okazji gościła u nas delegacja z Dolnej Frankonii, na czele z Panią Burmistrz – Anną Stolz oraz orkiestrą Werntal Musikanten, która zagrała podczas sobotniej biesiady bawarskiej. Uroczystości niedzielne rozpoczęły się  Mszą  Św. Dziękczynną za tegoroczne plony w parafialnym kościele p.w. św. Bartłomieja. Po południu w korowodzie można było zobaczyć jedenaście pięknych, artystycznie wykonanych koron, przygotowanych przez mieszkańców każdego sołectwa gminy Łubniany. Mieszkańcy Jełowej dodatkowo przygotowali barwne i śmieszne prezentacje. Uroczyste Nabożeństwo Dziękczynne tradycyjnie odbyło się po korowodzie. Starostami dożynek byli Państwo Mariola i Roland Krauze. Uczestnicy obchodów mogli zobaczyć urozmaicony program artystyczny pod namiotem. Organizatorzy dziękują wszystkim którzy przyczynili się do sprawnej realizacji tego dużego przedsięwzięcia: wszystkim współorganizatorom; zaangażowanym mieszkańcom, również  za przygotowanie poczęstunku i przebierańcom ; sponsorom; wolontariuszom z PSP w Jełowej.

Aquapark na zakończenie wakacji

Filia biblioteczna w Luboszycach w ramach akcji “Kultura na lato” zorganizowała wycieczkę do Aquadromu w Rudzie Śląskiej na zakończenie wakacji.

 

 

 

 

Uczestnicy wycieczki mieli możliwość skorzystania z wielu atrakcji jakie oferuje tamtejszy aquapark m.in: Wirek, Mokry Bąbel, La godula, zjeżdżalnie – które zostały nazwane od dzielnic znajdujących się w Rudzie Ślaskiej itp. Wszyscy wracali zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

Połowa wakacji za nami.

Połowa okresu wakacyjnego za nami. W miesiącu lipcu dzieci brały udział w wielu atrakcjach organizowanych podczas zajęć w 3 filiach bibliotecznych naszej gminy oraz w wycieczce na “Florydę”. Poniżej krótka relacja z poszczególnych wydarzeń.

11 lipca dzieci z całej gminy miały możliwość uczestniczenia w „Pikniku na Florydzie” organizowanego przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz I Brzeski Pułk Saperów. Uczestnicy mimo kiepsko zapowiadającej się pogody byli w pozytywnych nastrojach. Dzieci miały okazję zobaczyć pojazdy wojskowe od zewnątrz jak również od wewnątrz, główną atrakcja była przejażdżka amfibią. Poza tym każdy mógł z bliska pooglądać broń, i spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. Pod względem sprawnościowym, również można było się sprawdzić w trakcie pokonywania przeszkód. Około godz. 12:00 była przerwa obiadowa, gdzie na każdego czekała pyszna wojskowa grochówka. Na koniec czekała ochłoda w Aguaparku w Brzegu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniach 9- 27 lipca od poniedziałku do piątku w godz. 10-13 odbywały się zajęcia wakacyjne w bibliotece w Luboszycach. Spotkania cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Dzieci brały udział w wielu grach, zabawach, pracach plastycznych. Stworzyły swoje własne: karty do gry w „Piotrusia”, makiety oraz postacie z bajek, figurki z zimnej porcelany, obrazy na szkle, instrumenty muzyczne, opowiadania itp. Uczestnicy zajęć wzięli również udział w grze terenowej „podchody” oraz warsztatach cyrkowych prowadzonych przez półfinalistę progamu „Mam Talent” Krzysztofa Riewolda, podczas których każdy mógł sprobować żonglerki, jazdy na bicyklu itp.

Cieszymy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i oczywiście zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez bibliotekę.

Wakacyjne spotkania 2018 w bibliotece, Filii – Brynica rownież dobiegły końca. Naszych najmłodszych czytelników zaprosiliśmy na dwa tygodnie dobrej zabawy, miło spędzonego czasu oraz mnóstwa atrakcji, które dla nich przygotowaliśmy. W spotkaniach tych uczestniczyła grupa dzieci od 4 do 11 lat. Wszystkie spotkania były związane z zajęciami plastycznymi. Wakacje te były wypełnione różnymi formami zabawy. Biblioteka na czas wakacji stała się kolorową bajkową krainą.

 

 

 

 

 

Od 9-go do 20-go lipca odbyły się w ramach wakacji spotkania dla dzieci w wieku szkolnym w filii bibliotecznej w Jełowej. W programie była sztuka origami, gry planszowe, rebusy, kalambury, kolorowanki oraz wakacyjna akcja: „moje hobby – co lubię robić”, czyli wszystko na temat ulubionych czynności i pasji uczestników spotkań. Filia biblioteczna zaangażowana była również w zabawę przygotowaną przez organizatorów półkolonii , odbywających się w Szkole Publicznej w Jełowej. W dniu, w którym odbyła się akcja, uczestnicy półkolonii odwiedzili punkt biblioteczny, gdzie po rozwiązaniu zadania, otrzymali dalsze instrukcje i podpowiedzi prowadzące do rozwikłania zagadki.

Wizyta w Arstein

W dniach 20-23 lipca liczna delegacja z Gminy Łubniany przebywała w odwiedzinach z okazji obchodów jubileuszu 25 – lecia partnerstwa w gminie Arnstein.

Tym razem był to wyjazd liczniejszą grupą, poza osobami dorosłymi reprezentującymi naszą gminę, do Arnstein pojechała również młodzież. Grupa piłkarzy z Soccer College Łubniany oraz mażoretki z grupy Efekt działające przy ŁOK. W piątek wszyscy zostali miło przywitani przez przedstawicieli naszej zaprzyjaźnionej niemieckiej gminy, natomiast w sobotę od samego rano uczestniczyli w wielu ciekawych atrakcjach. Młodzież mogła sprawdzić swoje umiejętności przy pokonywaniu trasy w parku linowym, natomiast reszta delegacji została oprowadzona spacerem po okolicznym terenie. W trakcie pobytu było również zwiedzanie pobliskiej miejscowości Würzburg.

Podczas wizyty obecni burmistrzowie Anna Stolz i Krystian Baldy potwierdzili partnerstwo podpisując zaktualizowany dokument.

Natomiast piłkarze z naszej gminy rozegrali towarzyski mecz z piłkarzami Gminy Arnstein w miejscowości Gänheim, wynik zakończył się remisem 1-1. Podczas meczu oprawę taneczną zapewniły mażoretki z grupy Efekt, które rozgrzewały publiczność zgromadzoną na trybunach.

W ciągu 25 lat partnerstwa rozwinęła się serdeczna przyjaźń między obiema społecznościami, która jest nieustannie kultywowana. Podczas wszystkich wizyt Arnstein, nasze delegacje doświadczyły wyjątkowego ciepła i gościnności.

We wrześniu tego roku delegacja Arnstein przyjedzie do Łubnian na Święto Dziękczynienia.

Wizyta naszych mażoretek w Niemczech

W gazecie Main-Post ukazał się artykuł o wizycie naszych mażoretek w Niemczech.

Cały artykuł można przeczytać tutaj: https://www.mainpost.de/regional/main-spessart/Polnische-Majoretten-bereichern-Vereinsjubilaeum;art772,10018135

25 lat partnerstwa

W gazecie Main-Post ukazał się artykuł o 25-leciu partnerstwa gmin Arnstein i Łubniany.

Cały artykuł można przeczytać tutaj: https://www.mainpost.de/regional/main-spessart/Das-Pflaenzchen-ist-zum-Baum-geworden;art772,10017031

Sukces Triolek w Śląskim Śpiewaniu

Zespół wokalny Triolki z PSP w Luboszycach nie pierwszy raz stawał w szranki konkursowe Regionalnego Przeglądu Pieśni im. prof. A. Dygacza „Śląskie Śpiewanie”. W tegorocznej XXV, jubileuszowej, edycji zdobył III miejsce w swojej kategorii. Zważywszy na to, że była to najliczniej oblegana kategoria, tak wysokie miejsce tym bardziej cieszy. Dzieci, uczniowie klas II – VI, zaśpiewały piękną łubniańską gwarą balladę o niewidomym  łowcarysku, który w cudowny sposób, za sprawą Paniynki Maryji,  odzyskał wzrok oraz żartobliwą piosenkę o łozpustnym (niegrzecznym) koziołecku .

Nie był to jedyny luboszycki akcent w „Śląskim Śpiewaniu”. Do finału Przeglądu w Koszęcinie zakwalifikował się również (podczas eliminacji rejonowych dla województwa opolskiego) zespół Musica Viva, wielokrotnie nagradzany we wcześniejszych latach. W jego skład wchodzą uczniowie klas gimnazjalnych (niegdyś Publiczne Gimnazjum w Biadaczu) PSP w Luboszycach. Obydwa zespoły przygotowała Gabriela Dworakowska.

Cieszy fakt, iż z łubniańskiego etapu rejonowego jeszcze jeden wykonawca zdobył wysokie, III miejsce. Solistka  Maria Nalewaja wykonała dwie pieśni : Zytko, mojy zytko oraz Ej, Jaśku, Jaśku cołrne łocka mołs. Pieśni ciekawie zabrzmiały w aranżacji na saksofon (Maria), skrzypce (G. Dworakowska) i akordeon (Maksymilian, brat Marii). Maria reprezentowała Łubniański Ośrodek Kultury a przygotowała ją instruktorka muzyki, Gabriela Dworakowska.