XX HUBERTUS GMINNY za nami

Za nami kolejny, można powiedzieć jubileuszowy, bo już  dwudziesty  HUBERTUS
GMINNY. Przy tej okazji warto sięgnąć do kilku faktów historycznych.
Większości mieszkańcom zapewne wiadomo, że tradycje końskie w Gminie
Łubniany (związane z rekreacją, hodowlą, czy sportem), to już prawie ćwierć
wieku  naszej lokalnej historii. Jednym z pionierów tej działalności jest
Rodzina Bodziannych z Dąbrówki Łubniańskiej(senior Czesław i junior Bartek z
małżonką oraz siostrą Jagodą) i ich KALINÓWKA. Dwadzieścia lat temu
zorganizowaliśmy pierwszego, historycznego i jedynego w swoim rodzaju
“hubertusa”. Tradycja o rodowodzie co prawda angielskim mocno wpisała się w
kalendarz dorocznych hubertusowskich spotkań. Dla Łubniańskiego Ośrodka
Kultury to zawsze była i jest wielka frajda tę imprezą współorganizować i w
niej uczestniczyć. Przy okazji Jubileuszu 20-lecia składam w imieniu naszych
animatorów najlepsze życzenia. Powodzenia! Do zobaczenia na kolejnym
“Hubertusie” za rok .

Podajemy poniżej również wyniki tegorocznej imprezy

W rolę lisa wcielił się Witold Zamiara

Królem polowania został  Roman Chwiołka

Wyniki zawodów

Trail

I miejsce Aleksandra Chojnacka

II miejsce Julia Wrona

III miejsce Oliwia Kowalska

Militarii

I miejsce Roman Chwiołka

II miejsce  Jerzy Chwiołka

III miejsce  Witold Zamiara

NOC W BIBLIOTECE

5 października w całym kraju odbywała się akcja “Noc bibliotek”, w którą włączyła się również Gminna Biblioteka Publiczna w Łubnianach. Wydarzeniu tym razem towarzyszyło hasło “Znajdźmy wspólny język”. Uczestnikami nocy w naszej bibliotece były dzieci w wieku 7-13 lat. W nawiązaniu do tematu brali udział w wielu zabawach i zadaniach, podczas których wszyscy się świetnie bawili. Oczywiście było również wspólne oglądanie filmu na podstawie komiksu ” Ptyś i Bill”.
Po wielu atrakcjach wszyscy mieli kolorowe sny 😉🌛🌃

 

Seniorzy w teatrze

W niedzielę 29.09 grupa seniorów z Kępy, Luboszyc, Biadacza oraz Łubnian spędzała niedzielne popołudnie w Teatrze Lalki i Aktora.

Wyjazd studyjno-szkoleniowy

27.09 bibliotekarki z GBP w Łubnianach, filii bibliotecznej w Jełowej i Brynicy uczestniczyły w wyjeździe szkoleniowo-studyjnym do Wrocławia organizowanym przez WBP w Opolu.
Zwiedziłyśmy Multicentrum oraz filię nr 44. Było to bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie z fachowcami dotyczące nowoczesnych technologii oraz pracy z najmłodszymi czytelnikami.

Wycieczka do Mosznej

W środę 25.09 wspólnie z seniorami z naszej gminy zwiedzaliśmy zamek w Mosznej. Mimo pochmurnej pogody wycieczka była bardzo udana.

Odwiedziny w radio DOXA

Przypominamy, że od 2017 roku w naszej gminie realizowany jest projekt adresowany szczególnie do mieszkańców, którzy ukończyli 60 lat. Nasi “młodzi seniorzy” nie zwalniają tempa. W Piątek między innymi odwiedziliśmy naszą Rozgłośnię Diecezjalną – RADIO DOXA. Nasze panie bez problemu opanowały studio i kontakt z radiowym  mikrofonem(próbka w załączeniu). Dziękujemy Dyrektorowi, ks. dr Krzysztofowi Faberowi za możliwość zwiedzenia siedziby rozgłośni. Przy okazji zamieszczamy też jedno jeszcze zdjęcie z sierpniowego pobytu w Warszawie. W tle scenografia do filmu. “Korona Królów” . Zapraszam na kolejne spotkanie. “#Herbatka z Czechem”, już w najbliższy piątek o godzinie 10:00.

Nagrania z radia można posłuchać poniżej:

Spotkanie ze świadkami czasu, gościem m. in. Krystian Czech

Pobierz kartę uczestnictwa: KARTA

Spotkanie ze świadkami czasu

„Na Ławce. Życie kulturalne w czasach powojennych”

Zapraszamy Państwa serdecznie na spotkanie ze świadkami czasu, które odbędzie się 02 października 2019 o godz. 17:00 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

SPOTKANIE ZE ŚWIADKAMI CZASU

2 października (środa) 2019 r. godz. 17:00

Galeria Sztuki Współczesnej

Pl. Teatralny 12, 45-056 Opole

 

Życie kulturalne na Śląsku na przełomie wieków przyjmowało różnoraki charakter ale pełniło jedną, znaczącą funkcję – mianowicie integrowało lokalną społeczność. Współczesny przesyt nowinkami technicznymi powoduje, iż ludzie coraz mniej czasu spędzają wspólnie na integrowaniu się. Projekt, którego jesteśmy realizatorami ma na celu przybliżyć młodemu pokoleniu temat życia kulturalnego w czasach powojennych.

Mottem przewodnim spotkania jest: „Na ławce. Życie kulturalne w czasach powojennych”. Zaproszeni goście, Pani prof. Joanna Rostropowicz – polska filolożka klasyczna i zarazem nauczycielka akademicka Uniwersytetu Opolskiego i Krystian Czech, dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury, organizator konkursu „Ze Śląskiem na ty” oraz Erika Świerc, działaczka społeczna, mieszkanka Biestrzynnika przybliżą słuchaczom powojenny przebieg życia kulturalnego. Ławka stawała się wówczas integralną częścią życia kulturalno-społecznego, gdzie ludzie przesiadywali i spędzali ze sobą wolne chwile.

Spotkanie prowadzone będzie w j. polskim i moderowane przez pana Rudolfa Urbana.

Liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 30 września 2019 r.

 

Kontakt:

Martyna Halek

e-mail: martyna.halek@haus.pl

tel. 77 402 51 05

Finansowanie:

MSWiA

VdG

Pobierz kartę uczestnictwa: KARTA

Gminne Dożynki

Gminne Dożynki już za nami. Gospodarzami tegorocznego Żniwniołka było sołectwo Brynica. Jednym z wykonawców podczas koncertu galowego był Zespół Pieśni i Tańca Opole.

 

Prezentacja sołectw DOŻYNKI GMINNE BRYNICA 2019

Biadacz – sołtys, radny Waldemar KALINA

Rolnicy – Gabriela ,Waldemar Kalina i syn Kevin hodowla trzody chlewnej i uprawa zbóż, Marianna i Krzysztof Sosna trzoda chlewna i uprawa zbóż, Joachim Kornek uprawa zbóż, hodowla trzody chlewnej, Antoni  Grzesik uprawa zbóż, Alojzy i Apollonia Czernia uprawa roślinna, Stajnia Biadacz Iwona Boja – rekreacja, nauka jazdy konnej .

DAWNI ROLNICY – Franciszek  Szewczyk, Gerard Palt, Jerzy Knosala, Józef Palt, Józef Lukas

KORONA – Rada sołecka, seniorki z DDP w Biadaczu. Dekoracje przypinek dożynkowych, „zniwniołkowej wóniacki” – seniorki z DDP w Biadaczu,

Brynica – sołtys Marek Ciernia,

Rolnicy – Bernard i Mateusz Patrzek produkcja roślinna, Gerard i Marcel Bort hodowla trzody chlewnej, Marcin Kurc hodowla trzody, Renata i Konrad Dendera (Agrorelaks  – Nagrody za hodowlę koni rasy śląskiej, obecnie lider w skali kraju prowadzący gospodarstwo agroturystyczne oraz wprowadza do swojego gospodarstwa bydło opasowe), Teresa i Stefan Kurc hodowla trzody chlewnej, Bożena i Krystian Wiesner hodowla trzody chlewnej. Brynica słynie z hodowli pszczół w sołectwie jest ponad 70 rodzin pszczelich  a w sezonie jedna rodzina liczy ponad kilkadziesiąt tysięcy pszczół;  Marek Ciernia, Jerzy Pilarczyk, Mateusz Makulik

Piękna Wieś Opolska 2009

KORONA: Krystyna Sowa,  Bożena Wiesner, Renata Dendera, Agnieszka Cebula, Teresa Bort, Manuela Bort, Elżbieta Klimek, Magdalena Kilian

 

Dąbrówka Łubniańska –  sołtys Wojciech Zapotoczny

Rolnicy

 • Krystyna, Józef i syn Robert z żoną Martiną Duda – uprawa zbóż, bydło mleczne, bydło mięsne,
 • Grzegorz i Krzysztof Moj – ferma drobiu,
 • Edeltrauda i Gerhard Staś – uprawa zbóż,
 • Czesław Bodzianny – hodowla koni,
 • Edeltrauda i Bernard Pierzyna – bydło opasowe,
 • Maria i Alfred Waleska – ogólnoroliczne,

 

Budowa korony dożynkowej:

Maria Waleska, Adela Reck, Gabriela Janke, Maria i Rajmund Giza, Martina Duda, Robert Duda, Wojciech i Aleksandra Zapotoczni, Bożena i  Bolesław Oliwa, Katarzyna Kucharska, Maria Fiech, Joanna Farys, Grzegorz Moj, Monika Prudlik, Rajmund Giza,

 

Grabie – sołtys Damian Mencel

Rolnicy: Murzowski Mariusz uprawa zbóż, kukurydzy i hodowla bydła uprawa na ok 70 hektarach, Roland Szer hodowla świń i uprawa zbóż; uprawa na ok 40 ha, Marek Lempa uprawa zbóż na ok 5ha, Damian Mencel uprawa zbóż, Iwona Smolin uprawa zbóż, Józek Karwat uprawa zbóż, Zygfryd Staś uprawa zbóż.

Koronę wyplatały Antonina Wrona, Teresa Sokołowska, Maria Karwat, Beata Szer, Dorota Kobiołka, Halina Kempa, Maria Matuszewska, Małgorzata Lempa, Iwona Smolin, Gertruda Gestenberger, Maria Mencel, Karina Mencel, Damian Mencel.

KĘPA –  sołtys Konrad Pietrek,

Rolnicy – Grażyna i Józef Zdzujowie oraz  synowie Państwa Zdzuj- trzoda chlewna i uprawy zboża w tym kukurydzy, Monika i Józef Czok oraz syn Rafał – trzoda chlewna i uprawy zbóż w tym  kukurydzy,  Sylwia i Gerard Mrozowie oraz syn  Andrzej – trzoda chlewna i uprawy zboża w tym kukurydzy,  Roman  Zdzuj – uprawy roślinne oraz trzoda chlewna oraz rodzice Joanna i Antoni- produkcja warzyw,  szeroko pojęte warzywnictwo.  Andrzej Matys – trzoda chlewna i produkcja roślinna.  Rita i Gerard Sowada  – trzoda chlewna, produkcja roślinna.   Krystian Strzys – uprawy roślinne(zboża). Baron Alojzy i syn Piotr. Uprawy roślinne, kartofle i świeże jaja. Bożena i Jan Nowakowie – uprawy roślinne. Pan Jan prowadzi ponadto sprzedaż karm dla ptactwa i zwierząt wszelakiego, a syn Ryszard z powodzeniem wielkim prowadzi także sprzedaż drewna  opałowego.  Anna i Mariusz MATEJA – produkcja pieczarek

Korona  – zespół : Monika Czok, Joanna Zdzuj, Sylwia Mróz,  Łucja Zdzuj, Urszula  Strzałka, Oliwia Glasder, Antonina Cebula, Aneta Kopi,  Julia Świerc

 

Kobylno –  sołtys Arnold Cebula.

Zagłębie mleczne w naszej gminie

W sołectwie Kobylno traktorem pojedzie z Koroną Dożynkową Pan Grzegorz Marud, jego syn Marek Marud  uprawia 22 hektary ziemi głownie zboża i kukurydzę. Prowadzi hodowlę bydła opasowego i świń.

Jan Ponitka uprawia 80 hektarów .Posiada 70 szt. Bydła, jest jednym z największych producentów mleka w Kobylnie.

Franciszek Dybala  hodowca bydła i producent mleka, uprawa zbóż i kukurydzy.

Moryc Gerard kolejny producent mleka i hodowca bydła i różnych ptaków ozdobnych.

Biegielmaier Manfred hodowla bydła i producent mleka

Warmons Damian producent mleka

 

Koronę wyplatały Panie:  Alicja Cebula, Bernadeta Drąg, Beata Moryc, Agnieszka Dybala ,Małgorzata Dybala ,Gola Otylia, Małgorzata Marud , Stiler Aniela, Podbrożna Maria, Ponitka Jadwiga , Jaworska Wiesława i oczywiście Panowie Dawid Drąg, Gerard Moryc, Grzegorz Marud z sołtysem na czele.

 

Kolanowice – sołtys Waldemar Brisch

Rolnicy – trzoda chlewna – Urszula i Konrad oraz Nikola i Klaudiusz Nikodem  za swoją działalność otrzymali wiele nagród  między innymi – I msc. W Agrolidze, I miejsce Najbezpieczniejsze gospodarstwo, wizyta u Prezydenta RP), Marta i Robert Góra produkcja roślinna i zwierzęca, specjalizacja trzoda chlewna;  Beata i Marek Moch produkcja roślinna, hodowla trzody chlewnej;  Karina i Waldemar oraz Aneta i Dawid Brisch produkcja roślinna i zwierzęca, specjalizacja trzoda chlewna;  Brygida i Joachim Mateja produkcja roślinna i zwierzęca, Beata i Franciszek oraz Dariusz Kotula, produkcja roślinna;                              Andrzej Świerc  z żoną Sabiną – produkcja roślinna. Kierowca ciągnika Damian Moch przyszły rolnik oraz Beata i Grzegorz Linkert

Korona  – Maria Stotko, Beata Moch, Gabriela Lasek, Sabina Świerc, Urszula Nikodem, Barbara Pacan, Agnieszka Fierek

 

 

LUBOSZYCE – sołtys Krzysztof  Deinert

Rolnicy wsi Luboszyce zajmują się uprawą zbóż, kukurydzy oraz prowadzą hodowlę trzody chlewnej.

Należą do nich:

 1. Maria i Joachim Krawczyk, którzy prowadzą hodowlę zarodkową trzody chlewnej rasy Pietrain- czyt. Pietrę, wielokrotnie nagradzaną czempionatem
 2. Edyta i Robert Wienczek z synem Sebastianem
 3. Maria i Antonii Knopp z synem Dominkiem
 4. Małgorzata i Konrad Świerc
 5. Małgorzata i Paweł Świerc z synem Dawidem
 6. Urszula i Józef Moczko
 7. Monika i Dawid Matysek
 8. Renata i Jerzy Wiench

 

KORONA – Teresa Trocha, Maria Niedworok – szczególnie pochwalić

 

 

ŁUBNIANY – sołtys Anna Cuda

Rolnicy – Marianna  i Ryszard Buchta –  w 2018 r.III m-ce w AGRO – LIDZE, W 2019 tytuł Opolska Gwiazda Europy dla producentów rolnych – wyróżnienie Marszałka Województwa Opolskiego. Państwo Buchta gospodarują na powierzchni 130 h. , w tym 83 h. dzierżawionych. Specjalizują się w chowie trzody chlewnej. Ponadto w gospodarstwie uprawia się rzepak, kukurydzę na ziarno, zielonkę oraz zboża.

Joachim i  Sylwia  Czechowie – gospodarstwo, które specjalizuje się w uprawie roślinnej oraz hodowli drobiu.

Beata i Bernard Poliwoda – hodowla bydła mięsnego i trzody chlewnej oraz koni zimnokrwistych.

Krzysztof i Beata Warzyc – produkcja roślinna

Józef Moczko – rolnik, produkcja roślinna, wynajem maszyn budowlanych, przedsiębiorca.

Piotr i Maria Kampa – emerytowani rolnicy

Krystian i Anna Kampa – uprawa roślinna

Jan i Renata Knosala – uprawa roślinna

Alfred Kaczmarczyk – hodowla bydła mięsnego i trzody chlewnej oraz uprawa roślinna

Henryk i Beata Krawczyk – uprawa roślinna

Andrzej i Ewa Matyszok – hodowla trzody chlewnej oraz uprawa roślinna

KORONA – Teresa Kozielska, Dorota Szeląg, Maria Kurpierz, Brygida Grala, Maria Moczko, Marianna Buchta, Małgorzata Buchta, Sylwia Czech, Beata Warzyc, Magdalena Kinder

 

Masów – sołtys Anna Górka

Prezentacja Wsi Masów Przy koronie pracowały pod przewodnictwem Pani Ani Gwóźdź ; Maria Jędryca, Anna Kowalczyk Barbara Wajs Ewa Holeczko, Anna Kowalska, Urszula Kasprzyk, Ewa Bednarska, Renata Kamińka, Maria Filipp, Agnieszka Stręciok Małgorzata Nikisz Urszula Kozioł Renata Marsolek Anna Górka Rolnicy w Masowie zajmują się głównie uprawą zbóż oraz hodowlą trzody chlewnej i bydła, należą do nich; Alfret Dendera, Rajnhard Buhl, Andrzej Pyka, Bernard Marsolek, Mateusz Jędryca, Jan Gwóżdź, Zygfryt i Robert Marsolek, Henryk Czech który dodatkowo zajmuje się hodowlą koni zimnokrwistych, jak również Gospodarstwo ekologiczne LIPOWA FARMA Anny i Sławomira Górka specjalizujące się w hodowli i sprzedaży bezpośredniej drobiu i jaj. Należy również dodać iż przejeżdżając przez Masów można zaopatrzyć się nie tylko w drób i jajka ale też w rozsadę, owoce i warzywa u Pań ; Marii Jędryca i Anny Gwóźdź. Tak więc mała wieś Masów w pełni stara się wykorzystać potencjał jaki stwarza jej położenie przy drodze powiatowej w centrum Gminy

Jełowa – sołtys Ewald Fila

Adrian, Ewald i Regina Fila -produkcja mleka, bydło mięsne

Rolnicy – Arnold Stasch  z żoną Anną zboża, kukurydza, rzepak; Alfred Pasoń produkcja roślinna, Józef Synowski – produkcja roślinna, Mateusz Janta produkcja roślinna,  Teodor Bensz produkcja roślinna, Tomasz Panicz – produkcja roślinna, Rafał Panicz produkcja roślinna.

Piękna Wieś Opolska 2007

KORONA – Gabriela Holik główny projektant i wykonawca, Teresa Kornek, Karina Buchta, Elżbieta Buchta, Paulina Bucha, Anna Buchta, Elizabeth Buchta, Helga, Sara Tomczyk, Dagmara Gorzolka, Roksana Kumiec, Zuzanna Szala, Anna Wierzgala, Filip Wierzgala, Patryk Wierzgala, Iwona Raczek, Grażyna Dudek, Magdalena Dudek, Brygida Panicz,  Dorota Buchta, Marek Buchta, Zofia Wystub, Renata Lupa, Irena Świerc, Justyna Jambor, Elżbieta Langos, Irena Pietrasz, Krzysztof Urbanek, Józef Urbanek.

 

Sponsorzy

Organizacja Dożynek Gminnych była dla Bryniczan bardzo dużym przedsięwzięciem. Impreza byłą finansowana ze środków Gminy Łubniany, z budżetu Łubniańskiego Ośrodka Kultury oraz licznej grupy sponsorów, którym, wymieniając poniżej,  pragniemy  serdecznie podziękować. Byli nimi:

BS Łubniany

Tartak Sochor sp. j.

Rajmund Wiesner  – Usługi Ogólnobudowlane

Firma Czora  – Czora sp. z o.o. sp. k.

Benedykt i Gabriela Długosz – Aga Gaz sc B.G. Długosz

Stegu sp. z o.o.

Krzysztof Pogrzeba – Bals – Polska Elektrotechnika sp. z o.o.

Janusz Zajączkowski

Norbert Pogrzeba – Mechanika Pojazdowa

Józef Wodarz – Drewpol sp. j.

Robert – Dendera Agrodrew

Konrad Dendera – Agrorelaks

Arnold Sobota – Mechanika Pojazdowa

Jendryca Krystian – Usługi Budowlane

Patrycja i Piotr Kotula – Auto Peter oraz Kwiaciarnia Frelka

Piotr Nanko – Zakład Ogólnobudowlany

Jan Sznajder – Warsztat Mechaniczny

Marcin Langosz – Met – Lan

Sówka Mateusz – Gipso

Sosna Artur – Zakład Dekarski

Pikos Katarzyna – Sklep Spożywczy

Patrzek Józef – Autoelektryka

Coalcom

Hyla sc Wyrób Materiałów Budowlanych

Wiesław Wójcik Jerzy Kiryczuk – Best Opebel sc

Grzegorz Soszyński – Himmel i Papesch sp. z o.o.

Jan Skrzyszewski – Instalex

Krystian Tront – Auto Serwis

Gerhard Pogrzeba

Sebastian Kołodziej – PHU Seban

Tadeusz Kurowski

Leszek Adamowicz – PUH NL Adamowicz

Paweł Kaszubski

Jerzy Kilian – Usługi Transportowe

Klaudiusz Prohaska – piekarnia Kup

Adrian Luksa – Auto Luksa Stare Budkowice

Alfred Pogrzeba

W. Diaków

Auto Czok Kępa

Bud Bau Opole sp. z o. o.

Krzysztof Cebula

Szczególną grupę tworzyli wykonawcy dekoracji głównych, tak zwany od kilku już lat w Brynicy zespół „Animatorzy 30+”
Sabina i Mateusz Sochor, Agnieszka i Adrian Luksa, Krzysztof i Dominika Świerc, Daria
i Patryk Czora, Monika i Rajmund  Wiesner, Anna i Mateusz Sówka, Karolina i Łukasz
Trzepizur oraz zespół, który przygotował brynicką koronę   żniwną: Krystyna Sowa,  Bożena Wiesner, Renata Dendera, Agnieszka Cebula, Teresa Bort, Manuela Bort, Elżbieta Klimek, Magdalena Kilian.

 

Pozostałe prezentujemy w oddzielnym materiale.

 

DZIĘKUJEMY!

W ferworze przygotowań do Gminnych Dożynek chociaż parę słów o ostatnim wyjeździe do Warszawy

„Szlakiem Chopinowskich Nut” 23-25 sierpnia 2019

Było… minęło można by rzec w skrócie, lecz wycieczka śladami Chopina to głębsze przeżycie. Zorganizowana przez Łubniański Ośrodek Kultury zasługuje na chwilę nostalgicznych wspomnień. Będąc w Żelazowej Woli mieliśmy okazję wysłuchać utworów Chopina w wykonaniu znakomitego japońskiego młodego pianisty. Dzień później, w  Warszawskich Łazienkach koncertu rosyjskiego muzyka, uczestnika Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Do perfekcji zaplanowany program, miła i sympatyczna atmosfera, pozwoliła nam przenieś się w tamtą epokę.

 

Krystyna Kansy

 

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom tej imprezy za udział. Sierpniowe imprezy kulturalne w pisały się  na stałe do naszego kalendarza dorocznych wydarzeń. Wieloletnie doświadczenia w organizacji seminaryjno-turystycznych przedsięwzięć organizowanych przez Łubniański Ośrodek Kultury pozwalają nam( mam taką nadzieję)   w pełni zaspokoić oczekiwania osób, które korzystają z tej  oferty. Jeszcze w tym roku bardzo chcielibyśmy – zresztą na prośbę uczestników ostatniej wycieczki – , dokończyć chopinowską przygodę. Ten wyjazd planujemy zrealizować po koniec października. Miejscem docelowym będą  Duszniki. Tam bowiem przebywał Fryderyk Chopin w celu podratowania swojego zdrowia.

Serdecznie pozdrawiam – Krystian Czech.

Wycieczka na zakończenie wakacji

28 sierpnia odbyła się wycieczka na zakończenie wakacji. Powoli trzeba wracać do szkoły, w związku z tym był jeszcze czas na ostatnie wakacyjne szaleństwa. Nasza wycieczkę rozpoczęliśmy od Muzeum Ognia, gdzie każdy z uczestników poznal historię ognia już od najdawniejszych czasów, byl czas na eksperymenty, instrukcje jak dbać o bezpieczeństwo oraz krótkie informacje z fizyki, chemii i historii. Nastepnie udaliśmy się do Amerykańskiego Parku Rozrywki Twinpigs w Żorach. Gdzie przez caly dzień czekało na nas wiele atrakcji w 8 strefach: Las Vegas, las przygód, zwierzyniec, powrót do przyszłości, dziki zachód, hawaje, rock’n’ roll oraz Meksyk.