Ozdoby wielkanocne

Przygotowując się do Świąt Wielkanocnych seniorzy z naszej gminy na zajęciach w Luboszycach, Kępie, Masowie, Kolanowicach i w Biadaczu wykonywali różne ozdoby między innymi: kolorowe pisanki oraz wianki. 

Sukcesy naszej instruktorki

 

 

 

 

 

Miło nam poinformować, że nasza intruktorka tańca Ekaterina Shalaeva wraz ze swoim partnerem tanecznym Konstantym Kasprzakiem wspaniale zaprezentowali się na Grand Prix Polski Ekstraklasa we Wrocławiu. W kategorii dorośli LA zdobyli I miejsce a w kategorii dorośli ST III miejsce.

Mażoretki EFEKT Łubniany wśród najlepszych w Polsce ❗

Grupa mażoretek działająca w Łubniańskim Ośrodku Kultury zdobyła 3. miejsce na ogólnopolskim VII Festiwalu Tanecznym Aplauz w Marklowicach, woj. śląskie. To ogromny sukces biorąc pod uwagę, że o miejsce na podium walczyło 1200 tancerzy, 47 zespołów z całej Polski w ośmiu kategoriach, m.in.: mażoretki, street dance, show dance.

Miniformacja baton juniorki, w składzie: Rafaela Brixy, Alina Havrylyuk, Julia Kondziela, Marcelina Kałużna, Aleksandra Patelska, Pola Zowada zdobyły 100 punktów, które dały im miejsce na podium. Ich rywalki Mażoretki Fenix z Radlina zdobyły 119 punktów i zajęły 1. miejsce, a Eksplozja II z Żor ze 118 punktami – 2. miejsce. EFEKT otrzymał również wyróżnienie w kategorii pom pom juniorki (w składzie tańczyła również Julia Matuszczyk). Jury doceniło również także dwie choreografie pokazane przez EFEKT. Trenerką zespołu Aleksandra Bieniek z Ozimka. Jej niebywałej pasji i zaangażowaniu grupa zawdzięcza swoje coraz liczniejsze sukcesy.

Obecnie dziewczyny przygotowują się do XXI Mistrzostw Polski Mażoretek w Kędzierzynie- Koźlu, które odbędą się od 17 do 19 maja 2019 r. Są to najbardziej prestiżowe zawody taneczne w Polsce, na które przyjeżdżają tysiące tancerzy z całego kraju.

Przypomnijmy, grupa taneczna “Efekt” działa od 4 stycznia 2016 roku przy Łubniańskim Ośrodku Kultury. Pomysłodawczynią i współzałożycielką zespołu jest Anna Patelska z Luboszyc Radna Gminy Łubniany. Formacja liczy obecnie 11 dziewcząt w wieku od 8 do 16 lat. Dziewczyny wykonują choreografie taneczne z wykorzystaniem rekwizytów: batonów, czyli pałeczek marszowych oraz pomponów. Zespół ma na swoim koncie nagrody w ważnych ogólnopolskich konkursach. 1. miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Tanecznych “Tańcowadła” w Ozimku, 3. miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form Tanecznych Solo Duo Trio w Kuźni Raciborskiej, 5. miejsce na XX Mistrzostwach Polski Mażoretek w Kędzierzynie-Koźlu. Trenerka zespołu Aleksandra Bieniek zaprasza wszystkich chętnych w wieku od 7 do 16 lat do udziału w zajęciach i rozpoczęcia mażoretkowej przygody tanecznej. Treningi odbywają się 2 razy w tygodniu w sali gimnastycznej w Biadaczu.

Fot. Aleksandra Bieniek, Gabriela Kondziela

ANIME 2019 już za nami

5 kwietnia, w sali koncertowej Łubniańskiego Ośrodka Kultury, po raz 14. wyróżniliśmy tytułami Animatora Roku wyjątkowych mieszkańców naszej gminy. Nagrodę specjalną Animatora Roku otrzymała Pani Prof. dr hab. Dorota Simonides. Dokonania Pani Profesor są wszystkim znane, ale z racji  piątkowego wydarzenia chcielibyśmy chociaż  część sylwetki naukowej i polityczno-społecznej w tym artykule przypomnieć.

Dorota Simonides (z domu Badura) urodziła się 19 listopada 1928 roku w osadzie górniczej Nikiszowiec (dzielnica Katowic). Po uzyskaniu matury w Liceum dla Dorosłych w Opolu studiowała w latach 1951-1953 filologię polską i etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim; w latach 1953-1955 kontynuowała studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Po studiach pracowała w Kędzierzynie, w Szkole  Podstawowej Nr 1. W roku 1962 otrzymała tytuł naukowy doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1970 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zdobyła tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie etnologii. W 1977 roku otrzymała nominację na profesora nadzwyczajnego. W 1984 roku nadano jej tytuł profesora zwyczajnego.

W 1973 roku założyła w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu Zakład Folklorystyki i Piśmiennictwa Śląskiego. Jest cenioną badaczką nowych zjawisk kultury ludowej. Ma na swym koncie dziesiątki nagród i wyróżnień. Między innymi: Złoty Krzyż Zasługi(1976), Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski(1979), Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski(1990), Medal Komisji Edukacji Narodowej. Europejska Nagroda J.G.Herdera w Wiedniu(1998), Medal Watykanu za reprezentowanie Stolicy Apostolskiej na Międzynarodowej Konferencji Kobiet Parlamentu OBWE(2001), Wielki Krzyż Zasługi Orderu Zasługi nadany przez Prezydenta RFN (2001) , Zasłużony Kulturze Gloria Artis, srebrny medal  nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007), tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego (2008) i wiele innych. Od 1980 roku, z rekomendacji Stronnictwa Demokratycznego była posłem na Sejm VIII kadencji. W 1990 roku została Senatorem Rzeczypospolitej Polskiej

Pani Prof. dr hab. Dorota Simonides napisała prawie 350 prac naukowych. Jest honorowym patronem Regionalnego Konkursu Literackiego „Ze Śląskiem na ty”, organizowanego od 1994 roku przez Łubniański Ośrodek  Kultury. Jest współtwórcą utworzenia w Opolu Uniwersytetu Opolskiego.

Statuetki Animatora Roku otrzymali również:

 • Animatorzy z Domu Dziennego Pobytu w Biadaczu, których reprezentowali Joanna Kurek (kierownik GOPS), Sabina Karwat i Wojciech Pardej (animatorzy DDP) – kategoria niezwykła postaw i aktywność społeczna
 • Med. Pani doktor Barbara Terpiłkowska-Koc – kategoria niezwykła postawa społeczna
 • Oliwia Gawlica z Kolanowic – kategoria sport
 • Agnieszka i Gabriel Garufo, Zakład LEDXON z Masowa – kategoria biznes
 • Wiesława Palt – dyrektor PSP w Łubnianach – kategoria oświata

Kapituła przyznała także 9 wyróżnień Animator Roku, dla:

 • Katarzyny Soboty – animatora bibliotekarza w Łubniańskim Ośrodku Kultury – kategoria kultura, za innowacyjność w kreowaniu ofert kulturalnych
 • Zakładu Stolarskiego SILVERS, Jacka Poliwody z Dąbrówki Łubniańskiej, za filantropijną działalność społeczną
 • Rudolfa Woźnicy – wieloletniego prezesa, strażaka OSP Brynica – kategoria niezwykła postawa społeczna
 • Pauliny Bartosz – uczennicy PSP w Łubnianach – kategoria sport
 • Pauliny Buhl – uczennicy PSP w Łubnianach – kategoria sport
 • Kingi Szeląg – uczennicy PSP w Łubnianach – kategoria sport
 • Olivera Matyschoka – ucznia PSP w Łubnianach – kategoria sport
 • Restauracji Jey&Jeys’ Łubniany – gastronomia, za stworzenie ciekawego i  przytulnego miejsca spotkań – kategoria prospołeczny  biznes
 • Wiktorii Kisteli, pisarce, mieszkance Kolanowic – kategoria kultura

Z ramienia władz Gminy uroczystości uświetnili zastępca wójta Pan Mariusz Piestrak oraz przewodniczący Rady Gminy Łubniany Pan Ryszard Buchta.

Tym razem muzyczną część uświetnili uczniowie Studia Instrumentalnego działającego przy Łubniańskim Ośrodku Kultury. Koncert galowy perfekcyjnie poprowadziła znana dziennikarka, autorka programu „Strefa Kultury” –  Anna Święcicka z TVP 3 Opole

Sponsorzy: Bank Spółdzielczy w Łubnianach, ECOKOM Luboszyce, RUDATOM Kępa, AUTO CZOK Kępa, INOX STYLE Patryk Czora.

Patronat medialny: TVP 3 Opole, O Powiecie Info, Echo Gmin Opolskich, Radio DOXA

Organizator: Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Inicjatyw Kulturalnych w Gminie Łubniany ANIMATOR

Partner: Łubniański Ośrodek Kultury

Laureatom serdecznie gratulujemy😊!

Seniorzy w kinie

Tym razem wspólnie z seniorami wybraliśmy się do kina Helios w Opolu na film “Miszmasz, czyli kogel mogel 3”, który zapewnił nam dużo śmiechu. Po kinie oczywiście był czas na wymianę opinii o filmie przy pysznej kawie 

Podsumowanie “Marzanna”

 

 

 

 

 

22 marca wspólnie z dziećmi z naszej gminy przywitaliśmy wiosnę. Rozpoczęliśmy przemarszem przez ulicę Opolską.  Następnie dzieci musiały znaleźć list od Pani Wiosny, w którym zdradziła co zrobić aby do nas zawitała. Dzieci wspaniale poradziły sobie z zagadkami i zadaniami wiosennymi. Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Łubnianach i w Jełowej przygotowały piękne wiosenne występy, za które bardzo dziękujemy. Na koniec odbyło się podsumowanie konkursu “Marzanna”.

Warsztaty mażoretkowe w Szczytnej

W dniach 15-17 marca grupa mażoretek Efekt oraz część grupy tanecznej STEP z ŁOK spędziła fantastyczny weeekend na warsztatach w Szczytnej, gdzie dziewczyny doskonaliły swoje umiejętności. Podczas pobytu zostały zaproszone na występ na koncercie charytatywnym w Polanicy Zdrój, gdzie wspaniale prezentowały swoje układy i promowały naszą gminę. Wieczory to oczywiście czas zabaw i integracji 😉Dziękujemy Agroturystyka Bobrowniki za wspaniałą atmosferę i gościnę w trakcie tego weekendu.

 

“Mówię śpiewająco”

W niedzielne popołudnie sala koncertowa ŁOKu zapełniła się do ostatniego wolnego miejsca. Przez ponad 2 godz. mogliśmy wysłuchać najlepszych młodych recytatorów naszej gminy. 12 Młodych Artystów zostało nagrodzonych w 3 kat. wiekowych. Nagrodę Grand Prix konkursu otrzymała Antonina Lacek. W jury zasiadły Panie: Józefa Ciszak, Maria Spolna oraz Anna Wieczorek. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Kobiet w poezji i sztuce

W piątkowy wieczór odbyło się spotkanie poetycko -muzyczne “Kobieta w poezji i sztuce”. Dwie wspaniałe kobiety Pani Cecylia Steczkowska i Pani Agnieszka Biegańska – Klimas opowiedziały o swoich pasjach, twórczości i rodzinie. Pani Agnieszka zaprezentowała kilka pięknych wierszy, natomiast Pani Cecylia wykonała krótki reciatal muzyczny. Wszystkie Panie uczestniczące w spotkaniu otrzymały upominki z okazji Dnia Kobiet.
Dziękujemy wszystkim obecnym za ten wspaniały wieczór.

“Dzień Kobiet” w bibliotece w Jełowej

W piątek – 8 marca, w święto wszystkich kobiet w filii bibliotecznej w Jełowej odbyło się spotkanie pod hasłem zdrowia i urody. Spotkanie miało na celu uświadomienie potrzeby prawidłowego pielęgnowania oraz dbania o włosy każdej z nas. Z tej okazji do filii została zaproszona Pani Brygida Brixy, która przybliżyła problem jaki każda z nas może mieć, nie dbając o swoje włosy, gdyś włosy niezależnie od wieku, wymagają stałej pielęgnacji. Można stosować preparaty pielęgnacyjne, witaminowo – mineralne, wzmacniające włosy, odżywki. Dodatkowo należy patrzeć na odpowiednią dietę i pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji włosów. Regularne odwiedzanie fryzjera oraz podcinanie włosów jest równie ważne, bądź odpowiednio dobrane nożyczki, w przypadku, gdy same sobie podcinamy włosy. Podczas spotkania Panie miały okazję  osobistego doradztwa, gdyż  nie bez znaczenia jest dobór odpowiedniej fryzury. Zatem drogie panie włosy wymagają codziennej pielęgnacji. Jeśli będziemy dbać o nasze włosy, pamiętając o właściwych technikach i zasadach mycia oraz suszenia i czesania włosów, wtedy nasze włosy będą zdrowe, gęste i lśniące. Panie otrzymały materiały informacyjne oraz gratisowe odżywki do włosów i tulipany.