KONCERT BARBÓRKOWY w kościele p.w. św. Barbary w Kolanowicach

W sobotni wieczór – 1 grudnia, podczas i po mszy św. w pięknym zabytkowym drewnianym kościele w Kolanowicach swoje pieśni i piosenki zaprezentował zespół “ATTONARE” z Komprachcic. Zespół “ATTONARE” istnieje od 1996 roku i wywodzi się z parafii św. Franciszka z Asyżu w Komprachcicach. Obecnie działa przy Samorządowym Ośrodku Kultury pod kierownictwem Lindy Wencel. Na zakończenie licznie zebrani parafianie bili brawo muzykom za uświetnienie mszy św. rekolekcyjnej. Organizatorzy dziękują wykonawcom za piękny śpiew, ciepłe oraz miłe słowa oraz Księdzu Proboszczowi za pomoc w zorganizowaniu koncertu.

XXV Finał Regionalnego Konkursu Literackiego “Ze Śląskiem na ty”

 25. edycja konkursu literackiego „Ze Śląskiem na ty” za nami.

Wieczorem 24 listopada podczas uroczystej gali, nagrodzono laureatów.

Do konkursu zgłoszono 101 prac w czterech kategoriach wiekowych.

Jury, w składzie: prof. dr hab. Teresa Smolińska, prof. dr hab. Bogusław Wyderka, o. Henryk Kałuża i Piotr Badura, miało bardzo ciężkie zadanie. Ostatecznie udało się jednak wyłonić zwycięzców. Szczegółowe wyniki przedstawiamy poniżej.

Podczas finału wręczono wyróżnienia, nagrody oraz czytano najlepsze z nadesłanych prac. O odpowiednią atmosferę zadbał zespół Silesia, który uświetnił galę swoimi występami.

Kategoria I – uczniowie klas 1-4 szkoły podstawowej

Wyróżnienia:
Daria Nocoń
Klara Michna
Wiktor Świtała
Dominik Biesiada
Lena Kansy- Budzicz, Claudia Gaertner, Sonia Stefańska, Amelia Fierek
Maksymilian Stręciok
Lena Kansy Budzicz

III miejsce:
Martyna Pros, PSP Staniszcze Małe – „Baziowe kotki i palmowe Krzyżyki”
Opiekun: Agnieszka Janczak

II miejsce:
Dominik Macioszek, PSP w Starych Siołkowicach – „Jak joł ida ze skoły”
Opiekun : Krystyna Miluniec

I miejsce:
Laura Witek, PSP w Łubnianach – „Wspumniynia jyłowskiego banołrza”
Opiekun: Sylwia Buchta

Kategoria II – uczniowie klas 5-6 szkoły podstawowej

Wyróżnienia:
Piotr Raszczyk
Jagoda Kunysz
Michał Margos
Oliwia Spiller
Sebastian Macioszek
Patryk Maroń
Emilia Kabut
Paulina Kubis

III miejsce:
Diana Tomanek, PSP w Brożcu – „Jak mój foter łostoł jejgram”
Opiekun: Ewa Magosz

II miejsce:
Antonina Klara Stańczyk, PSP z OS w Dobrzeniu Wielkim – „W poszukiwaniu śląskich korzeni”
Opiekun: Stanisław Janczy

I miejsce:
Kinga Marek, PSP w Żędowicach – „Jak paniynka Marija Żandowice Nawiedzioła”
Opiekun: Anita Stachowska

Kategoria III – uczniowie klas 7 i 8 szkoły podstawowej i gimnazja

Wyróżnienia:
Kamil Ledwig
Nina Korzekwa
Michał Glombik
Marta Niesłony
Łukasz Pośpiech
Anna Macioł
Andżelika Przezdzing

III miejsce:
Kinga Wiatr, PSP w Radłowie – „Muzykant i jego historia”
Opiekun: Ewa Sokołowska

II miejsce:
Karolina Macioszek, PSP w Starych Siołkowicach – „Jak joł się uśmioła”
Opiekun: Ewa Moździoch

I miejsce:
Laura Mross, PSP im Ks. Karola Brommera w Zimnicach Wielkich – „O śląskim bifeju”
Opiekun: Jolanta Drwięga

Kategoria IV – uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej i dorośli

Wyróżnienia:
Liliana Wencel
Piotr Tomanek
Agnieszka Drobna
Michaela Placzek
Joanna Kolańska
Joanna Gruszka
Magdalena Zielonka
Justyna Giza
Maria Lelek
Wiktoria Lechowicz

III miejsce:
Kamil Wencel – „Moje wielkie Ślonskie Wysele”

II miejsce
Joanna Knopik – „Jak „Za Bajtla” boło gryfnie – wspomnienia Johanki”

I miejsce
Gerard Wons – „Rodzina Lyssych – somsiedzi zza rzyki”

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Wieczór wspomnień Jana Goczoła

Wieczór 11 listopada został poświęcony pamięci naszemu wieloletniemu jurorowi konkursu “Ze Śląskiem na ty”.

Zaproszeni gości mogli usłyszeć wiersze poety w wersji czytanej – Pani Ewa Szyndler oraz w muzycznej, które wykonała, jak również skomponowała muzykę Monika Lebich.

Na koniec zgromadzeni uczestnicy mogli zobaczyć wystawę poświęconą pamięci Pana Jana.

Pławniowice i Palmiarnia Gliwice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17 października br. seniorzy naszej gminy wzięli udział w wycieczce do pięknego Pałacu w Pławniowicach oraz Palmiarni w Gliwicach.

Pałac Ballestremów w Pławniowicach zachwyca swą architekturą i niecodziennym stylem. Pałac wzniesiono na zlecenie hrabiego Franciszka II Ballestrem w latach 1882-85 na miejscu wcześniejszej budowli z 1737 roku. Miał on stać się piękną rezydencją rodzinną. Od 1989 roku gospodarzem pałacu w Pławniowicach jest Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny Diecezji Gliwickiej, a jego wieloletni dyrektor ksiądz dr Krystian Worbs doprowadził do kapitalnego remontu wspaniałego pałacu, który jest dziedzictwem kultury tego regionu. W 2007 roku zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach jako jedyny w województwie śląskim otrzymał nagrodę w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków “Zabytek Zadbany”.

Palmiarnia w Palmiarnia Miejska w Gliwicach to miejscem, w którym można uzyskać wiedzę o florze i faunie z innych stref klimatycznych. Seniorzy mogli tu fizycznie “dotknąć” przyrodę i poznać rośliny których nigdy nie mieli okazję spotkać. Na koniec każdy mógł wśród roślin się zrelaksować i wypić kawę z tamtejszej kawiarenki.

Zapraszamy do udziału w zajęciach i kolejnych wycieczkach.

Spotkanie autorskie z Agnieszką Tyszką

W dniu 16 października uczniowie klas IV i V ze szkół podstawowych z Brynicy, Łubnian oraz Jełowej mieli okazję spotkać się z autorką książek dla dzieci i młodzieży AGNIESZKĄ TYSZKĄ.

 

 

 

 

 

Agnieszka Tyszka jest z wykształcenia polonistka, w przeszłości dziennikarka, dziś rozpoznawana przez środowisko czytelnicze. Ma na swoim koncie prawie 40 napisanych książek. W 2005 roku otrzymała prestiżową Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za „Róże w garażu”. Autorka opowiedziała dzieciom skąd czerpie inspiracje do pisania oraz opowiedziała ciekawą historię związaną z serią “Zosia z ulicy Kociej”.

 

 

 

 

 

Na koniec każdy z uczestników mógł otrzymać autograf autorki i zrobić sobie zdj.

Lis upolowany

Za nami kolejna edycja Gminnego Hubertusa, którą mieliśmy okazję współorganizować, tym razem wydarzenie trwało dwa dni – 6 i 7 października.

W sobotni wieczór w Dąbrówce Łubniańskiej wystąpił legendarny zespół polskiej muzyki country GANG MARCELA. Sala “U Bolka” w Dąbrówce Łubniańskiej wypełniona została prawie do ostatniego miejsca. Uczestnicy koncertu mieli okazję usłyszeć m.in największe przeboje zespołu takie jak: Ojciec żył tak jak chciał czy Ja jestem stąd. Widownia bawiła się wyśmienicie.

 

 

 

 

 

W niedzielne popołudnie natomiast odbywała się impreza plenerowa. Dla miłośników koni (i nie tylko) zorganizowano wiele ciekawych atrakcji. Największą popularnością cieszyły się oczywiście skoki przez przeszkody, w których zwyciężyli:

1. Mirosław Obiegły
2. Małgorzata Klityńska
3. Magdalena Horodyńska

oraz gonitwa

Lis – Bartłomiej Bodzianny
Zwycięzca gonitwy – Małgorzata Klityńska
Master – Mirosław Obiegły
Kontrmaster – Tomasz Brosz

Zakończeniem całej imprezy była dekoracja i wręczanie pucharów oraz nagród przez wójta gminy Krystiana Baldego. Oczywiście już teraz zapraszamy na następny XX jubileuszowy Hubertus w przyszłym roku.

Odwiedziny z Leśnego Przedszkola

Dzisiejszego poranka odwiedziła nas grupa przedszkolaków  z Leśnego Przedszkola z Bajkowego Lasu. Dzieci zapoznały się z funkcjonowaniem biblioteki i oczywiście posłuchały kilku bajek. Liczymy na częste odwiedziny.

Wycieczka seniorów do Krasiejowa

Lato powoli się kończy, dlatego korzystając z ostatnich chwil ciepła, grupa seniorów z Gminny Łubniany uczestniczyła w wycieczce do Juraparku w Krasiejowie.


 

 

 

 

Było wiele atrakcji: wycieczka rozpoczęła się od przejażdżki w tunelu czasu, gdzie została wyświetlona historia powstania świata, następnie spacerując każdy miał możliwość poznania różnych gatunków dinozaurów, które zostały zrekonstruowane na potrzeby parku. Ogromną atrakcją dla uczestników było kino 5D, gdzie niektórzy mieli okazję po raz pierwszy doświadczyć  oglądania filmu w takiej technologii. Zakończeniem wycieczki było zwiedzanie oceanarium i wspólne lody.

 

 

 

 

Organizatorem wycieczki był Łubniański Ośrodek Kultury, a impreza zorganizowana została w ramach projektu: „Stworzenie kompleksowego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, w tym osób starszych w Gminie Łubniany” nr RPOP.08.01.00-16-0009/16-01 współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020

Dożynki Gminne w Jełowej

 

 

 

 

 

Doroczne Gminne Święto Plonów w gminie Łubniany odbyło się w drugi weekend września (8-9 września) w miejscowości  Jełowa, organizowane przez Wójta Gminy – Krystiana Baldy oraz Sołtysa – Ewalda Fila, Radę Sołecką i mieszkańców Jełowej. Współorganizatorami imprezy byli: Stowarzyszenie „Nasza Wspólnota”, Proboszcz Ks. Helmut Piechota, OSP Jełowa i Łubniański Ośrodek Kultury. Tegoroczne Dożynki Gminne były podsumowaniem i okazją do wspólnego świętowania Jubileuszu 25 – lecia Partnerstwa pomiędzy gminami Łubniany i Arnstein. Z tej zacnej okazji gościła u nas delegacja z Dolnej Frankonii, na czele z Panią Burmistrz – Anną Stolz oraz orkiestrą Werntal Musikanten, która zagrała podczas sobotniej biesiady bawarskiej. Uroczystości niedzielne rozpoczęły się  Mszą  Św. Dziękczynną za tegoroczne plony w parafialnym kościele p.w. św. Bartłomieja. Po południu w korowodzie można było zobaczyć jedenaście pięknych, artystycznie wykonanych koron, przygotowanych przez mieszkańców każdego sołectwa gminy Łubniany. Mieszkańcy Jełowej dodatkowo przygotowali barwne i śmieszne prezentacje. Uroczyste Nabożeństwo Dziękczynne tradycyjnie odbyło się po korowodzie. Starostami dożynek byli Państwo Mariola i Roland Krauze. Uczestnicy obchodów mogli zobaczyć urozmaicony program artystyczny pod namiotem. Organizatorzy dziękują wszystkim którzy przyczynili się do sprawnej realizacji tego dużego przedsięwzięcia: wszystkim współorganizatorom; zaangażowanym mieszkańcom, również  za przygotowanie poczęstunku i przebierańcom ; sponsorom; wolontariuszom z PSP w Jełowej.

Aquapark na zakończenie wakacji

Filia biblioteczna w Luboszycach w ramach akcji “Kultura na lato” zorganizowała wycieczkę do Aquadromu w Rudzie Śląskiej na zakończenie wakacji.

 

 

 

 

Uczestnicy wycieczki mieli możliwość skorzystania z wielu atrakcji jakie oferuje tamtejszy aquapark m.in: Wirek, Mokry Bąbel, La godula, zjeżdżalnie – które zostały nazwane od dzielnic znajdujących się w Rudzie Ślaskiej itp. Wszyscy wracali zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.