Śląskie Śpiewanie 2015
W środę – 28 kwietnia 2015 roku odbyły się eliminacje rejonowe w Łubnianach organizowane przez Łubniański Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie ANIMATOR.
Miejsca w poszczególnych kategoriach zajęli Maria Nalewaja, Monika Lebich oraz “Brosci Chorus” z Brożca.
GRATULUJEMY !
Wyniki:
Występy oceniło jury w składzie:
Prof. Janina Lipińska-Dygacz – muzykolog folklorysta, emerytka
Mgr Ludmiła Wocial-Zawadzka – muzyk, nauczyciel, chórmistrz, pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. Im. Fryderyka Chopina w Opolu, założyła i prowadzi chór Akademicki Politechniki Opolskiej
Dr Mariusz Pucia – pracownik dydaktyczny wydziału teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, muzyk, badacz folkloru śląskiego
oceniało wykonawców, biorąc pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, zachowanie cech gwarowych, walory wokalne, akompaniament, ogólny wyraz artystyczny. Jako elementy dodatkowe oceniano strój ludowy i ewentualne rekwizyty.
W przeglądzie wzięło udział 23 podmioty wykonawcze, wystąpiło ponad 220 uczestników, w tym zespoły i soliści.
Zanim rozpoczął się przegląd i występy, obecni mogli posłuchać koncertu zespołu Pieśni Ludowej SILESIA (poza konkursem) organizowanego w ramach projektu „Opolskie kwitnące muzycznie III” finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013.
Po przesłuchaniu wszystkich uczestników jury postanowiło, że do przesłuchań finałowych, które odbędą się 12 maja 2015 roku w Chorzowskim Centrum Kultury zakwalifikowali się:
- W kategorii wykonawczej – soliści:
- Maria Nalewaja
- Monika Lebich
- W kategorii wykonawczej zespoły wokalne i wokalno instrumentalne:
- Na chwila
- Musica Viva
- Opolskie dziołchy
- Kupskie Echo
- Ligockie wrzosy
- W kategorii wykonawczej chóry:
- Brosci Chorus
Jury przyznało miejsca i wyróżnienia:
SOLIŚCI:
I miejsce – Maria Nalewaja
I miejsce – Monika Lebich
II miejsce – Hanna Gamrat
II miejsce – Jagoda Pioterkiewicz
III miejsce – Stefania Moczko
Wyróżnienia: Norbert Kleman, Maria Urbaniak, Józef Adam Urbaniak
WOKALNE:
I miejsce – Kupskie Echo
I miejsce – Ligockie Wrzosy
II miejsce – Cztery Żywioły
WOKALNO-INSTRUMENTALNE:
I miejsce – Na chwila
I miejsce – Musica Viva
I miejsce – Opolskie dziołchy
II miejsce – Krzanowiczanki
III miejsce – Nutki z Brzezia
III miejsce – Babie lato
III miejsce – Karlik
Wyróżnienie: Gryfne dziołski
CHÓRY:
I miejsce – Brosci Chorus