Śląskie Śpiewanie 2018

Sukces Triolek w Śląskim Śpiewaniu

Zespół wokalny Triolki z PSP w Luboszycach nie pierwszy raz stawał w szranki konkursowe Regionalnego Przeglądu Pieśni im. prof. A. Dygacza „Śląskie Śpiewanie”. W tegorocznej XXV, jubileuszowej, edycji zdobył III miejsce w swojej kategorii. Zważywszy na to, że była to najliczniej oblegana kategoria, tak wysokie miejsce tym bardziej cieszy. Dzieci, uczniowie klas II – VI, zaśpiewały piękną łubniańską gwarą balladę o niewidomym  łowcarysku, który w cudowny sposób, za sprawą Paniynki Maryji,  odzyskał wzrok oraz żartobliwą piosenkę o łozpustnym (niegrzecznym) koziołecku .

Nie był to jedyny luboszycki akcent w „Śląskim Śpiewaniu”. Do finału Przeglądu w Koszęcinie zakwalifikował się również (podczas eliminacji rejonowych dla województwa opolskiego) zespół Musica Viva, wielokrotnie nagradzany we wcześniejszych latach. W jego skład wchodzą uczniowie klas gimnazjalnych (niegdyś Publiczne Gimnazjum w Biadaczu) PSP w Luboszycach. Obydwa zespoły przygotowała Gabriela Dworakowska.

Cieszy fakt, iż z łubniańskiego etapu rejonowego jeszcze jeden wykonawca zdobył wysokie, III miejsce. Solistka  Maria Nalewaja wykonała dwie pieśni : Zytko, mojy zytko oraz Ej, Jaśku, Jaśku cołrne łocka mołs. Pieśni ciekawie zabrzmiały w aranżacji na saksofon (Maria), skrzypce (G. Dworakowska) i akordeon (Maksymilian, brat Marii). Maria reprezentowała Łubniański Ośrodek Kultury a przygotowała ją instruktorka muzyki, Gabriela Dworakowska.

 

***

 

Zachęcajmy dzieci i młodzież do udziału w szkolnych i rejonowych eliminacjach przeglądu piosenki „Śląskie Śpiewanie”. Możliwość uczestników w zakresie doboru repertuaru, kompetencji gwarowej i przygotowania strojów są wprawdzie zróżnicowane, liczy się jednak przede wszystkim zainteresowanie pieśnią śląską, chęć podtrzymywania tradycji muzycznej.


MATERIAŁY DO POBRANIA:

Harmonogram Slaskiego Śpiewania 2018

Regulamin Śląskie Śpiewanie 2018

Karta zgłoszenia Śl Śpiewanie 2018


Eliminacje rejonowe – Łubniany 19 kwietnia 2018; Koncert FINAŁOWY Koszęcin – 8 czerwca 2018
UWAGA do uczestników. Szanowni Państwo informujemy, że zasadniczo w regulaminie nie nastąpiły zmiany. Natomiast prosimy kierowników zespołów, wykonawców o przygotowanie co najmniej jednej pieśni mało znanej. Należy też podać, jeżeli to możliwe, informatora, od kogo wykonawca zasłyszał pieśń lub z jakiego innego źródła pochodzi. Oczywiście nie wyklucza się wykonania więcej pieśni mniej popularnych, tak samo przygotowanie pieśni bardziej znanych nie wyklucza wykonawców do kolejnego etapu konkursu. Zachęcamy jednocześnie do podjęcia próby przygotowania ciekawych aranżacji wokalno-instrumentalnych.

Skip to content